Ministerstwo Finansów: Miałeś schemat podatkowy w 2017 roku, a korzyść osiągasz teraz? Nie musisz niczego zgłaszać

autor: Radosław Kowalski08.04.2019, 12:30
Z przepisów przejściowych jednoznacznie to nie wynika, ale resort finansów w odpowiedzi na pytanie DGP idzie na rękę podatnikom.

Z przepisów przejściowych jednoznacznie to nie wynika, ale resort finansów w odpowiedzi na pytanie DGP idzie na rękę podatnikom.źródło: ShutterStock

Z przepisów przejściowych jednoznacznie to nie wynika, ale resort finansów w odpowiedzi na pytanie DGP idzie na rękę podatnikom. Jednak pewności co do raportowania MDR-3 i tak nie ma, dlatego wskazana byłaby interpretacja ogólna

Przedstawiciele fiskusa prezentują pogląd, że w przypadku uzgodnień dokonanych przed datami granicznymi – odpowiednio przed 25 czerwca 2018 r.(uzgodnienia transgraniczne) i 1 listopada 2018 r. (uzgodnienia inne niż transgraniczne) – nie powstaje obowiązek raportowania faktu zastosowania schematu oraz osiągnięcia korzyści na podstawie art. 86j ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 800 ze zm.; dalej: ordynacja podatkowa). Uzasadnieniem takiego twierdzenia ma być treść przepisów przejściowych, tj. art. 28 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2193 ze zm.).

Można by było uznać, że skoro takie jest stanowisko Ministerstwa Finansów, to szkoda czasu na analizę tego zagadnienia. Niestety, jak pokazuje doświadczenie, rozsądny polski podatnik, kierując się zasadą ostrożności fiskalnej, nie może tkwić w błogim przekonaniu, że wypowiedzi urzędników MF czy odpowiedź resortu na pytanie DGP można traktować jako wystarczające zabezpieczenie na przyszłość.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane