statystyki

Zachowek w postaci mieszkania: Czy trzeba płacic PIT?

autor: Patrycja Dudek01.04.2019, 08:29; Aktualizacja: 01.04.2019, 09:05
Wykonanie zobowiązania z tytułu zachowku przez przeniesienie własności nieruchomości jest świadczeniem zastępczym, którego nie można utożsamiać z odpłatnym zbyciem tej nieruchomości.

Wykonanie zobowiązania z tytułu zachowku przez przeniesienie własności nieruchomości jest świadczeniem zastępczym, którego nie można utożsamiać z odpłatnym zbyciem tej nieruchomości.źródło: ShutterStock

Kto wykonuje zobowiązanie z tytułu zachowku, przenosząc własność nieruchomości, nie ma przychodu z jej odpłatnego zbycia – orzekł NSA.

Chodziło o podatniczkę, która w 2011 r. na podstawie testamentu odziedziczyła m.in. mieszkanie o wartości 300 tys. zł. Zmarły miał syna (małoletniego), któremu przysługiwał zachowek odpowiadający 2/3 udziału spadkowego, jaki przypadałby w przypadku dziedziczenia ustawowego.

W związku z tym spadkobierczyni podpisała w 2014 r. z matką dziecka umowę, na podstawie której wypłaciła zachowek, przenosząc własność odziedziczonej nieruchomości.

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy w ten sposób doszło do odpłatnego zbycia nieruchomości i czy w związku z tym podatniczka musi zapłacić PIT, bo przeniesienie własności mieszkania nastąpiło przed upływem pięciu lat od jego nabycia (odziedziczenia).


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane