statystyki

Zachowek w postaci mieszkania: Czy trzeba płacic PIT?

autor: Patrycja Dudek01.04.2019, 08:29; Aktualizacja: 01.04.2019, 09:05
Wykonanie zobowiązania z tytułu zachowku przez przeniesienie własności nieruchomości jest świadczeniem zastępczym, którego nie można utożsamiać z odpłatnym zbyciem tej nieruchomości.

Wykonanie zobowiązania z tytułu zachowku przez przeniesienie własności nieruchomości jest świadczeniem zastępczym, którego nie można utożsamiać z odpłatnym zbyciem tej nieruchomości.źródło: ShutterStock

Kto wykonuje zobowiązanie z tytułu zachowku, przenosząc własność nieruchomości, nie ma przychodu z jej odpłatnego zbycia – orzekł NSA.

Chodziło o podatniczkę, która w 2011 r. na podstawie testamentu odziedziczyła m.in. mieszkanie o wartości 300 tys. zł. Zmarły miał syna (małoletniego), któremu przysługiwał zachowek odpowiadający 2/3 udziału spadkowego, jaki przypadałby w przypadku dziedziczenia ustawowego.

W związku z tym spadkobierczyni podpisała w 2014 r. z matką dziecka umowę, na podstawie której wypłaciła zachowek, przenosząc własność odziedziczonej nieruchomości.

Spór z fiskusem dotyczył tego, czy w ten sposób doszło do odpłatnego zbycia nieruchomości i czy w związku z tym podatniczka musi zapłacić PIT, bo przeniesienie własności mieszkania nastąpiło przed upływem pięciu lat od jego nabycia (odziedziczenia).


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane