statystyki

NSA: Nie szkodzić oznacza także oddać nadwyżkę VAT

autor: Patrycja Dudek27.03.2019, 09:23; Aktualizacja: 27.03.2019, 10:55
Nie szkodzić oznacza także oddać nadwyżkę VAT.

Nie szkodzić oznacza także oddać nadwyżkę VAT.źródło: ShutterStock

Ochrona wynikająca z indywidualnej interpretacji podatkowej obejmuje również prawo do uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wyrok jest precedensowy i podtrzymuje ukształtowaną w sądach pierwszej instancji linię orzeczniczą w zakresie zasady nieszkodzenia wynikającej z art. 14k ordynacji podatkowej. Przepis mówi, że zastosowanie się do interpretacji podatkowej nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej nie może szkodzić wnioskodawcy. Co to w praktyce oznacza?

Sprawa rozstrzygnięta przez NSA dotyczyła spółki, która szykując się do zakupu nieruchomości komercyjnej o dużej wartości, złożyła wniosek o interpretację indywidualną. Chciała wiedzieć, czy transakcja będzie opodatkowana VAT, czy podatku nie będzie.

Po otrzymaniu interpretacji zaświadczającej o tym, że transakcja podlega VAT, spółka zrealizowała ją zgodnie z wykładnią fiskusa. Sprzedający wystawił fakturę, spółka zapłaciła podatek w cenie nieruchomości, zbywca odprowadził go do urzędu skarbowego, a spółka wystąpiła o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane