statystyki

NSA: Nie szkodzić oznacza także oddać nadwyżkę VAT

autor: Patrycja Dudek27.03.2019, 09:23; Aktualizacja: 27.03.2019, 10:55
Nie szkodzić oznacza także oddać nadwyżkę VAT.

Nie szkodzić oznacza także oddać nadwyżkę VAT.źródło: ShutterStock

Ochrona wynikająca z indywidualnej interpretacji podatkowej obejmuje również prawo do uzyskania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Wyrok jest precedensowy i podtrzymuje ukształtowaną w sądach pierwszej instancji linię orzeczniczą w zakresie zasady nieszkodzenia wynikającej z art. 14k ordynacji podatkowej. Przepis mówi, że zastosowanie się do interpretacji podatkowej nieuwzględnionej w rozstrzygnięciu sprawy podatkowej nie może szkodzić wnioskodawcy. Co to w praktyce oznacza?

Sprawa rozstrzygnięta przez NSA dotyczyła spółki, która szykując się do zakupu nieruchomości komercyjnej o dużej wartości, złożyła wniosek o interpretację indywidualną. Chciała wiedzieć, czy transakcja będzie opodatkowana VAT, czy podatku nie będzie.

Po otrzymaniu interpretacji zaświadczającej o tym, że transakcja podlega VAT, spółka zrealizowała ją zgodnie z wykładnią fiskusa. Sprzedający wystawił fakturę, spółka zapłaciła podatek w cenie nieruchomości, zbywca odprowadził go do urzędu skarbowego, a spółka wystąpiła o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane