"Każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe zobowiązana jest do sporządzania sprawozdania finansowego w postaci elektronicznej i opatrzenia go kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym. W przypadku pokrywania się roku obrotowego z rokiem kalendarzowym termin na sporządzenie sprawozdania mija 31 marca" - przypomina resort w komunikacie.
Poinformowano, że w tej sprawie ministerstwo wysyła w tym tygodniu do ok. 25 tys. księgowych i doradców podatkowych zarejestrowanych w CEIDG maile przypominające o obowiązku sprawozdawczym.
Jak wyjaśniono, że od 1 października 2018 r. sprawozdanie finansowe sporządza się i przesyła do Krajowego Rejestru Sądowego lub do Krajowej Administracji Skarbowej tylko w formie elektronicznej, zgodnie ze strukturą i formatem określonymi przez Ministerstwo Finansów.
Ministerstwo Finansów udostępniło bezpłatną aplikację e-Sprawozdania Finansowe pozwalającą na sporządzenie sprawozdania zgodnie z opublikowaną strukturą logiczną i podpisanie go podpisem kwalifikowanym lub podpisem zaufanym. Od 13 marca z aplikacji tej mogą korzystać nie tylko osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, ale też osoby prawne.
Szczegółowe informacje na temat e-sprawozdań, w tym odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania praktyczne, można znaleźć na stronie podatki.gov.pl
Zgodnie z zamieszczoną na niej informacją, e-sprawozdania to sprawozdania finansowe sporządzone w postaci elektronicznej, w tym również w odpowiedniej strukturze logicznej i formacie.
Jak tłumaczy MF, e-sprawozdania finansowe sporządzają jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, za wyjątkiem jednostek sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości (MSR) oraz podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych.
Wskazano, że jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), które nie sporządzają sprawozdań finansowych zgodnych z MSR, przesyłają e-sprawozdania do KRS w ciągu 15 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Robią to przez zgłoszenie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego w tym celu przez Ministra Sprawiedliwości.
Natomiast podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek sporządzania sprawozdań finansowych, przekazują e-sprawozdania Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w terminie złożenia zeznania. Robią to za pomocą środków komunikacji elektronicznej, tj. poprzez przeznaczony do tego interfejs webAPI.