Czy komornik jest podatnikiem VAT?

autor: Katarzyna Witwicka21.03.2019, 07:00; Aktualizacja: 21.03.2019, 07:22
Warunkiem nadania statusu podatnika VAT jest samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej. Po nowelizacji przepisów trudno uznać komornika za podmiot funkcjonujący niezależnie – wynika ze stanowiska Dyrektora KIS.

Warunkiem nadania statusu podatnika VAT jest samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej. Po nowelizacji przepisów trudno uznać komornika za podmiot funkcjonujący niezależnie – wynika ze stanowiska Dyrektora KIS.źródło: ShutterStock

Nowelizacja prawa zmodyfikowała status prawno-podatkowy komornika. Od 1 stycznia 2019 roku bliżej im do roli funkcjonariuszy publicznych, niż przedsiębiorców działających na własną rękę. Czy zatem komornik sądowy lub jego zastępca nadal są podatnikami VAT?

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

  • Zniechęcony-Zawiedziony(2019-03-22 10:15) Zgłoś naruszenie 70

    Kurłą, żesz mać, czy nie można tego wreszcie przesądzić wprost w przepisach?! Ile można na ten temat debatować? Właśnie znowelizowali ustawę komorniczą, a tego nie przesądzili. Co to za dziadowskie państwo, jprdl!

    Odpowiedz
  • Mecenas(2019-03-21 10:41) Zgłoś naruszenie 48

    To, że ktoś nie jest wpisany do CEIDG, nie znaczy, że nie prowadzi działalności gospodarczej. Komornik jest pracodawcą, płaci samodzielnie ZUS za siebie i swoich pracowników, prowadzi pełną księgowość. Wynajmuje lokal, wrzuca w koszta samochód, sprzęt komputerowym oprogramowanie itp. Dlatego tak jak w całej Unii Europejskiej powinien płacić VAT. Odmienne stanowisko może zostać uznane za sprzeczne przez TSUE

    Odpowiedz
  • gonzo(2019-03-21 10:59) Zgłoś naruszenie 41

    Vat jest w całej UE podatkiem od wartości dodanej tymczasem u nas wyszedł twór w postaci vatu w opłacie egzekucyjnej. Z drugiej strony opłaty egzekucyjne są jak mandaty - czy powinny być opodatkowane podatkiem Vat?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • XYZ(2019-05-29 12:40) Zgłoś naruszenie 00

    INTERPRETACJA OGÓLNA Nr PT9.8101.1.2019 MINISTRA FINANSÓW z dnia 15 kwietnia 2019 r. w sprawie statusu komorników sądowych wykonujących czynności w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym jako podatników podatku od towarów i usług w świetle przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 8 ust. 1, art. 15 ust. 1-3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług po wejściu w życie ustawy z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych oraz ustawy z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane