statystyki

Pracownicy nie płacą za błąd zatrudniającego

autor: Łukasz Zalewski20.03.2019, 16:00
Powstał spór z fiskusem, czy z tego tytułu pracownicy uzyskają przychód. Dla pracodawcy oznaczałoby to obowiązek odprowadzenia zaliczki na PIT.

Powstał spór z fiskusem, czy z tego tytułu pracownicy uzyskają przychód. Dla pracodawcy oznaczałoby to obowiązek odprowadzenia zaliczki na PIT.źródło: ShutterStock

Zapłata zaległych składek ZUS przez pracodawcę nie jest przychodem dla ubezpieczonych, bo nie powoduje u nich przysporzenia. Płatnik wykonuje w ten sposób jedynie swój obowiązek prawidłowego pobrania i wpłaty składek – orzekł NSA.

Chodziło o spółkę, która wskutek kontroli ZUS musiała uregulować zaległe składki na ubezpieczenie społeczne od świadczeń wypłaconych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wystąpiła do pracowników o zgodę na potrącenie zaległych składek z ich wynagrodzenia, ale spodziewała się, że się na to nie zgodzą. W efekcie musiała zapłacić zaległe składki z własnych pieniędzy.

Powstał spór z fiskusem, czy z tego tytułu pracownicy uzyskają przychód. Dla pracodawcy oznaczałoby to obowiązek odprowadzenia zaliczki na PIT.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane