„Dam koszty. Szybko, tanio, dyskretnie”. Tak wygląda handel fakturami w sieci

autor: Katarzyna Witwicka13.03.2019, 07:00; Aktualizacja: 13.03.2019, 09:29
Żeby zarobić na optymalizacji, nie potrzeba już kreatywnej księgowej.

Żeby zarobić na optymalizacji, nie potrzeba już kreatywnej księgowej.źródło: ShutterStock

Handel fakturami w internecie kwitnie, a resort finansów ostrzega przed skutkami optymalizacji podatkowej. Choć sprzedaż kosztów legalna nie jest, maile z ofertami zakupu "lewych" faktur szybko nie znikną. Jak zaznacza KAS, publikacja takich ogłoszeń nie podlega sankcjom podatkowym, odpowiedzialność poniesie nabywca takich usług.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • k-ac(2019-03-13 11:15) Zgłoś naruszenie 294

    Czegoś tu nie rozumiem. Skoro posługiwanie się takimi fakturami w rozliczeniach jest przestępstwem karno skarbowym, to dlaczego zamieszczanie takich ogłoszeń jest legalne? Przecież jest to podżeganie do przestępstwa skarbowego. Art.18 kk. § 2. Odpowiada za podżeganie, kto chcąc, aby inna osoba dokonała czynu zabronionego, nakłania ją do tego.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Natalia(2019-03-13 08:52) Zgłoś naruszenie 262

    Bardzo ważny tekst. Dziękuję. Firmy, które zasypują skrzynki mejlowe spamami na ten temat powinny zostać ukarane dodatkowo za brak możliwości wypisania się z ich bazy. A skoro dane firm specjalizujących się w sprzedaży pustych faktur są jawne i znane to oczekuję kontroli skarbowej, a nie tylko gróźb.

    Odpowiedz
  • obserwator(2019-03-13 09:18) Zgłoś naruszenie 240

    Kulawe prawo?Brak sankcji i tak od 1993r.tj.od wyjścia ustawy VAT..

    Odpowiedz
  • al(2019-03-13 11:05) Zgłoś naruszenie 1615

    Ale dobra zmiana się do takich nie dobrała. Gdyby handlarze fakturami np. zapisali się do KOD-u, chcieli bronić niezależności sądów, albo w jakikolwiek sposób głośno krytykowali obecną władzę, to zapewne szybko znalazłby się na nich jakiś bat...

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • alelleuja i do przodu(2019-03-13 13:04) Zgłoś naruszenie 1210

    Handlujący kosztami systematycznie dzielą się z każdą władzą - dlatego jest to legalne. Trzeba być ślepym by tego nie dostrzec. Nie dziwi nikogo bezkarność ojczulka? Puszczenie z torbami stoczniowców? Ilekroć rządzi partia z kościelnymi w kraju, następuje znaczne pogorszenie położenia zwykłych ludzi. Np. to AWS przeprowadził reformę OFE, ZUS, pogrążył oświatę, służbę zdrowia. Dojna zmiana jest jeszcze gorsza - dobrze za to mają kościelni działacze i ludzie kołtuńskiej zmiany.

    Odpowiedz
  • HL(2019-03-13 12:22) Zgłoś naruszenie 123

    Optymalizacja, to działania LEGALNE. Nazywanie oszustwa "optymalizacją" jest wodą na młyn dla skarbowców, którzy chcą karać za to, że ktoś legalnie przechodzi na samozatrudnienie, żeby zoptymalizować dochodowy.

    Odpowiedz
  • firma(2019-03-13 14:03) Zgłoś naruszenie 111

    Tak na marginesie - maile z ofertami pustych faktur pochodzą z serwera niemieckiego, więc nie powinno być problemu z wykryciem firmy je rozsyłającej : Received: from biuro-info.com (biuro-info.com. [116.203.117.196])

    Odpowiedz
  • sknera(2019-03-13 14:33) Zgłoś naruszenie 105

    Optymalizacja ... oszustwo ... hmm, państwo, czyli rząd/klan/klika nie potrzebuje konkurentów do łupienia !! Tak jak kościół nie dopuści konkurencji do sprzedawania obietnic życia wiecznego, tak i Wasi "wybrańcy" są zazdrośni o łupy. A tak na marginesie ; kiedy czarna sotnia zacznie płacić podatki w naszym kraju. Ktoś coś wie ...?!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • PrzemT(2019-03-13 07:43) Zgłoś naruszenie 73

    Bardzo fajny tekst.

    Odpowiedz
  • Bert(2019-03-13 20:24) Zgłoś naruszenie 64

    Jeśli ktoś jest uczciwy i tylko kusi go żeby sobie podrasować wynik podatkowy, to odradzałbym z tego korzystać. Kilkadziesiąt osób już siedzi za oszustwa podatkowe tego rodzaju, czego nie było za PO/PSL. Skończyły się też śmiesznie niskie wyroki grzywny. Obecnie oczekiwana korzyść nie jest już warta ryzyka. Zwłaszcza gdy przedsiębiorca jest w zasadzie uczciwy, to konsekwencje wykrycia "pustaków" są bardzo przykre, zwłaszcza w VAT i skutki karne skarbowe. Nie mówiąc już o nerwach, zdrowiu i ryzyku plajty.

    Odpowiedz
  • kapitalista(2019-03-14 08:33) Zgłoś naruszenie 52

    ja tylko przypomnę że JPK wprowadził poprzedni rząd

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz