Koła gospodyń wiejskich też rozliczą się z CIT

autor: Agnieszka Pokojska07.03.2019, 07:27; Aktualizacja: 07.03.2019, 07:27

Koła powstałe po 28 listopada 2018 r. mogą skorzystać z prawa do wydłużenia roku podatkowego. To oznacza, że pierwsze zeznanie podatkowe ( CIT-8 i CIT-8/O) złożą dopiero w 2020 r. Wówczas też będą musiały zapłacić należny podatek – poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Jest to związane z ustawą z 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich, która weszła w życie 29 listopada u.br. (Dz.U. poz. 2212). Resort finansów przypomniał, że na tej podstawie koła muszą być obowiązkowo wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Koła powstałe na mocy nowej ustawy (tj. po 28 listopada 2018 r.) mogą skorzystać z prawa do wydłużenia roku podatkowego przewidzianego w art. 8 ust. 2a ustawy o CIT – poinformowało MF. Zgodnie z tym przepisem pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność. Dotyczy to podatników rozpoczynających działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego, u których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym.


Pozostało jeszcze 21% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane