statystyki

Koła gospodyń wiejskich też rozliczą się z CIT

autor: Agnieszka Pokojska07.03.2019, 07:27; Aktualizacja: 07.03.2019, 07:27

Koła powstałe po 28 listopada 2018 r. mogą skorzystać z prawa do wydłużenia roku podatkowego. To oznacza, że pierwsze zeznanie podatkowe ( CIT-8 i CIT-8/O) złożą dopiero w 2020 r. Wówczas też będą musiały zapłacić należny podatek – poinformowało w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Jest to związane z ustawą z 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich, która weszła w życie 29 listopada u.br. (Dz.U. poz. 2212). Resort finansów przypomniał, że na tej podstawie koła muszą być obowiązkowo wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich, prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Koła powstałe na mocy nowej ustawy (tj. po 28 listopada 2018 r.) mogą skorzystać z prawa do wydłużenia roku podatkowego przewidzianego w art. 8 ust. 2a ustawy o CIT – poinformowało MF. Zgodnie z tym przepisem pierwszy rok podatkowy może trwać od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego następującego po roku, w którym rozpoczęto działalność. Dotyczy to podatników rozpoczynających działalność w drugiej połowie roku kalendarzowego, u których rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym.


Pozostało 21% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane