Korepetycje a podatki. Fiskus nie zyska na sporadycznych lekcjach

autor: Patrycja Dudek05.03.2019, 06:43; Aktualizacja: 05.03.2019, 07:43
studia książki

Chodziło o studentkę pierwszego roku studiów doktoranckich, która zamierzała udzielać prywatnych lekcji z chemii.źródło: ShutterStock

Doktorant, który dorabia sobie na prywatnych lekcjach, może rozliczyć przychód w ramach działalności wykonywanej osobiście – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o studentkę pierwszego roku studiów doktoranckich, która zamierzała udzielać prywatnych lekcji z chemii. Planowała, że zajęcia będą się odbywały w jej mieszkaniu. We wniosku o interpretację wskazała, że zamierzony przez nią sposób dorabiania do stypendium doktoranckiego nie będzie miał charakteru ciągłego ze względu na rotację uczniów.

Podatniczka chciała rozliczać się z fiskusem w ramach źródła przychodów z działalności wykonywanej osobiście, która jest opodatkowana na zasadach ogólnych (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT). Dzięki temu nie musiałaby wpłacać zaliczek na PIT do miesiąca, w którym dochód nie przekroczy kwoty wolnej od podatku. Przychód zaś pomniejszałaby o zryczałtowane 20-proc. koszty. Kobieta postanowiła się upewnić, czy zaproponowany przez nią sposób rozliczeń jest właściwy. Słowem, czy jej aktywność nie zostanie przypadkiem potraktowana jako pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT).


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane