statystyki

Korepetycje a podatki. Fiskus nie zyska na sporadycznych lekcjach

autor: Patrycja Dudek05.03.2019, 06:43; Aktualizacja: 05.03.2019, 07:43
studia książki

Chodziło o studentkę pierwszego roku studiów doktoranckich, która zamierzała udzielać prywatnych lekcji z chemii.źródło: ShutterStock

Doktorant, który dorabia sobie na prywatnych lekcjach, może rozliczyć przychód w ramach działalności wykonywanej osobiście – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o studentkę pierwszego roku studiów doktoranckich, która zamierzała udzielać prywatnych lekcji z chemii. Planowała, że zajęcia będą się odbywały w jej mieszkaniu. We wniosku o interpretację wskazała, że zamierzony przez nią sposób dorabiania do stypendium doktoranckiego nie będzie miał charakteru ciągłego ze względu na rotację uczniów.

Podatniczka chciała rozliczać się z fiskusem w ramach źródła przychodów z działalności wykonywanej osobiście, która jest opodatkowana na zasadach ogólnych (art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT). Dzięki temu nie musiałaby wpłacać zaliczek na PIT do miesiąca, w którym dochód nie przekroczy kwoty wolnej od podatku. Przychód zaś pomniejszałaby o zryczałtowane 20-proc. koszty. Kobieta postanowiła się upewnić, czy zaproponowany przez nią sposób rozliczeń jest właściwy. Słowem, czy jej aktywność nie zostanie przypadkiem potraktowana jako pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT).


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane