Jak księgować faktoring i jaki ma to wpływ na strukturę kapitałów

autor: Halina Zabrocka Księgowa04.03.2019, 13:16; Aktualizacja: 04.03.2019, 13:24
Faktoring jest formą krótkoterminowego finansowania zewnętrznego kapitałem obcym, które ma na celu zachować płynność finansową przedsiębiorstwa

Faktoring jest formą krótkoterminowego finansowania zewnętrznego kapitałem obcym, które ma na celu zachować płynność finansową przedsiębiorstwaźródło: ShutterStock

Jednostka zawarła z bankiem umowę faktoringu pełnego (bez regresu). Zgodnie z tą umową faktor przejmuje ryzyko związane z niewypłacalnością dłużnika i wypłaca faktorantowi 100 proc. wartości faktury natychmiast po jej wystawieniu z potrąceniem należnej faktorowi prowizji. Jednostka przedstawiła faktorowi fakturę za sprzedany towar za kwotę 17 255 zł. W dniu jej wystawienia faktor przekazał faktorantowi kwotę 16 048 zł, tj. po pomniejszeniu o należną prowizję. Faktorant otrzymał fakturę faktoranta na kwotę 1207 zł brutto (w tym VAT 225,70 zł). Jakie operacje należy przeprowadzić w księgach?

Faktoring jest formą krótkoterminowego finansowania zewnętrznego kapitałem obcym, które ma na celu zachować płynność finansową przedsiębiorstwa. Faktoring jest wykupem przez podmiot świadczący usługę faktoringu (faktora) nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw (faktorantów) należnych im od kontrahentów (odbiorców) z tytułu dostaw i usług oraz na świadczeniu na ich rzecz dodatkowych usług (np. inkaso należności, monitoring płatności, prowadzenie rozliczeń, pomoc w ściąganiu przeterminowanych należności).

Wydatki z tytułu prowizji czy odsetek uiszczanych w związku z umową faktoringu można zaliczać do kosztów podatkowych. Na wynagrodzenie faktora składa się prowizja i odsetki.

źródło: DGP

Pełny (bez regresu)


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Jango(2019-03-05 21:12) Zgłoś naruszenie 00

  Bardzo przydatne wskazówki, przydadzą się, żeby też lepiej zrozumieć usługę faktoringową ;)

  Odpowiedz
 • tomas(2019-03-17 20:26) Zgłoś naruszenie 00

  A ja u swojego faktora (NFG) dostaję 100% wartości swojej faktury i na prowizje mi osobną wystawiają - nie tak jak napisaliście w artykule.

  Odpowiedz
 • Jamas(2019-04-03 09:20) Zgłoś naruszenie 10

  Trzeba pytać, dobra firma oferująca faktoring rozwieje wszelkie wątpliwości. Ze swojego doświadczenia powiem, że warto skorzystać samemu z prawnika co by postawić kropkę nad i :) Polecam sobie poczytać o bibby financial services, jedna z większych firm faktoringowych w PL (choć są z UK)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane