statystyki

Są już wskazówki dotyczące ujmowania prawa wieczystego użytkowania gruntów

autor: Karolina Pawlak Specjalistka z Zakresu Rachunkowości04.03.2019, 13:16; Aktualizacja: 04.03.2019, 13:22
Prawo wieczystego użytkowania gruntów powoduje wiele problemów w rachunkowości. Szczególnie teraz po wejściu w życie przepisów o przekształceniu niektórych praw we własność.

Prawo wieczystego użytkowania gruntów powoduje wiele problemów w rachunkowości. Szczególnie teraz po wejściu w życie przepisów o przekształceniu niektórych praw we własność.źródło: ShutterStock

Mają one zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań za rok obrotowy rozpoczynający się 1 stycznia 2019 r. Można jednak zrobić to wcześniej. Wystarczy odpowiedni wpis w informacji dodatkowej.

Prawo wieczystego użytkowania gruntów powoduje wiele problemów w rachunkowości. Szczególnie teraz po wejściu w życie przepisów o przekształceniu niektórych praw we własność. Nowe stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości (dalej: KSR) ma wyjaśnić wątpliwości dotyczące stosowania ustawy o rachunkowości oraz rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z 13 września 2017 r. (dalej: rozporządzenie MRiF) w odniesieniu do ujęcia, wyceny i prezentacji gruntów przekazanych w użytkowanie wieczyste przez jednostki samorządu terytorialnego w sprawozdaniu finansowym oraz skonsolidowanym bilansie JST. Regulacja ta także w sposób praktyczny pokazuje, jak dokonywać ujęcia oraz wyceny i prezentacji gruntów będących własnością Skarbu Państwa przekazanych w użytkowanie wieczyste przez jednostkę wykonującą uprawnienia właścicielskie do tych gruntów. Co istotne, stanowisko weszło w życie 20 lutego i ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się 1 stycznia 2019 r., ale jednostki mogą zdecydować o wcześniejszym zastosowaniu tych regulacji pod warunkiem ujawnienia tego w informacji dodatkowej sprawozdania finansowego. KSR wskazał też, że w informacji dodatkowej zasadne jest zamieszczenie zbiorczych informacji na temat gruntów przekazanych w użytkowanie wieczyste, takich jak powierzchnia oraz wartość stanowiąca podstawę ustalenia opłaty rocznej.

Klasyfikacja

KSR przypomniał podstawową zasadę, zgodnie z którą grunty stanowiące własność JST przekazane w użytkowanie wieczyste ujmuje się w księgach rachunkowych urzędu JST (jednostki budżetowej) i wykazuje w sprawozdaniu finansowym jako składnik aktywów. Zalicza się je do środków trwałych, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości (dalej: u.r.). Zgodnie z załącznikiem nr 5 do rozporządzenia MRiF, określającego zakres informacji wykazywanych w bilansie jednostki budżetowej lub samorządowego zakładu budżetowego, grunty stanowiące własność JST przekazane w użytkowanie wieczyste wykazuje się w aktywach trwałych bilansu w pozycji „1.1.1. Grunty stanowiące własność jednostki samorządu terytorialnego, przekazane w użytkowanie wieczyste innym podmiotom”. Takiej wyodrębnionej pozycji dla pokazania gruntów przekazanych innym podmiotom nie ma w skonsolidowanym bilansie (o którym mowa w załączniku nr 9 do rozporządzenia MRiF). Taka możliwość wynika z art. 50 u.r.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane