Są już wskazówki dotyczące ujmowania prawa wieczystego użytkowania gruntów

autor: Karolina Pawlak Specjalistka z Zakresu Rachunkowości04.03.2019, 13:16; Aktualizacja: 04.03.2019, 13:22
Prawo wieczystego użytkowania gruntów powoduje wiele problemów w rachunkowości. Szczególnie teraz po wejściu w życie przepisów o przekształceniu niektórych praw we własność.

Prawo wieczystego użytkowania gruntów powoduje wiele problemów w rachunkowości. Szczególnie teraz po wejściu w życie przepisów o przekształceniu niektórych praw we własność.źródło: ShutterStock

Mają one zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań za rok obrotowy rozpoczynający się 1 stycznia 2019 r. Można jednak zrobić to wcześniej. Wystarczy odpowiedni wpis w informacji dodatkowej.

Prawo wieczystego użytkowania gruntów powoduje wiele problemów w rachunkowości. Szczególnie teraz po wejściu w życie przepisów o przekształceniu niektórych praw we własność. Nowe stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości (dalej: KSR) ma wyjaśnić wątpliwości dotyczące stosowania ustawy o rachunkowości oraz rozporządzenia ministra rozwoju i finansów z 13 września 2017 r. (dalej: rozporządzenie MRiF) w odniesieniu do ujęcia, wyceny i prezentacji gruntów przekazanych w użytkowanie wieczyste przez jednostki samorządu terytorialnego w sprawozdaniu finansowym oraz skonsolidowanym bilansie JST. Regulacja ta także w sposób praktyczny pokazuje, jak dokonywać ujęcia oraz wyceny i prezentacji gruntów będących własnością Skarbu Państwa przekazanych w użytkowanie wieczyste przez jednostkę wykonującą uprawnienia właścicielskie do tych gruntów. Co istotne, stanowisko weszło w życie 20 lutego i ma zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań finansowych sporządzonych za rok obrotowy rozpoczynający się 1 stycznia 2019 r., ale jednostki mogą zdecydować o wcześniejszym zastosowaniu tych regulacji pod warunkiem ujawnienia tego w informacji dodatkowej sprawozdania finansowego. KSR wskazał też, że w informacji dodatkowej zasadne jest zamieszczenie zbiorczych informacji na temat gruntów przekazanych w użytkowanie wieczyste, takich jak powierzchnia oraz wartość stanowiąca podstawę ustalenia opłaty rocznej.

Klasyfikacja

KSR przypomniał podstawową zasadę, zgodnie z którą grunty stanowiące własność JST przekazane w użytkowanie wieczyste ujmuje się w księgach rachunkowych urzędu JST (jednostki budżetowej) i wykazuje w sprawozdaniu finansowym jako składnik aktywów. Zalicza się je do środków trwałych, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości (dalej: u.r.). Zgodnie z załącznikiem nr 5 do rozporządzenia MRiF, określającego zakres informacji wykazywanych w bilansie jednostki budżetowej lub samorządowego zakładu budżetowego, grunty stanowiące własność JST przekazane w użytkowanie wieczyste wykazuje się w aktywach trwałych bilansu w pozycji „1.1.1. Grunty stanowiące własność jednostki samorządu terytorialnego, przekazane w użytkowanie wieczyste innym podmiotom”. Takiej wyodrębnionej pozycji dla pokazania gruntów przekazanych innym podmiotom nie ma w skonsolidowanym bilansie (o którym mowa w załączniku nr 9 do rozporządzenia MRiF). Taka możliwość wynika z art. 50 u.r.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane