statystyki

Płyn do płukania ust bez akcyzy, nawet jeśli ktoś go wypije

autor: Mariusz Szulc04.03.2019, 08:51; Aktualizacja: 04.03.2019, 09:36
Zdaniem TSUE nie ma znaczenia to, że spółka dodała aromaty do kosmetyków i płynu do płukania ust, ani też że wskazała, ile zawierają one alkoholu.

Zdaniem TSUE nie ma znaczenia to, że spółka dodała aromaty do kosmetyków i płynu do płukania ust, ani też że wskazała, ile zawierają one alkoholu.źródło: ShutterStock

Nie ma podatku od skażonego alkoholu, nawet jeżeli konsument uzna go za trunek – wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Wyrok zapadł wprawdzie w sprawie litewskiej spółki, ale ma też znaczenie w polskich realiach. W obu krajach bowiem zwolnienie skażonego alkoholu z akcyzy bazuje na art. 27 unijnej dyrektywy 92/83 z 19 października 1992 r.

W obu krajach istnieje zarazem duży problem z powodu sprzedaży odkażonego alkoholu w szarej strefie. Nieuczciwe podmioty najpierw importują denaturat z kraju unijnego, korzystając z akcyzowego zwolnienia. Wybierają przy tym państwo, gdzie został on skażony metodą, której skutki będzie potem wyjątkowo łatwo odwrócić (np. Węgry lub Łotwa).


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane