statystyki

Płyn do płukania ust bez akcyzy, nawet jeśli ktoś go wypije

autor: Mariusz Szulc04.03.2019, 08:51; Aktualizacja: 04.03.2019, 09:36
Zdaniem TSUE nie ma znaczenia to, że spółka dodała aromaty do kosmetyków i płynu do płukania ust, ani też że wskazała, ile zawierają one alkoholu.

Zdaniem TSUE nie ma znaczenia to, że spółka dodała aromaty do kosmetyków i płynu do płukania ust, ani też że wskazała, ile zawierają one alkoholu.źródło: ShutterStock

Nie ma podatku od skażonego alkoholu, nawet jeżeli konsument uzna go za trunek – wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

Wyrok zapadł wprawdzie w sprawie litewskiej spółki, ale ma też znaczenie w polskich realiach. W obu krajach bowiem zwolnienie skażonego alkoholu z akcyzy bazuje na art. 27 unijnej dyrektywy 92/83 z 19 października 1992 r.

W obu krajach istnieje zarazem duży problem z powodu sprzedaży odkażonego alkoholu w szarej strefie. Nieuczciwe podmioty najpierw importują denaturat z kraju unijnego, korzystając z akcyzowego zwolnienia. Wybierają przy tym państwo, gdzie został on skażony metodą, której skutki będzie potem wyjątkowo łatwo odwrócić (np. Węgry lub Łotwa).


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane