Plany zmian w podatkach nabierają kształtów. Nie tylko niższa stawka PIT

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki28.02.2019, 07:09; Aktualizacja: 28.02.2019, 07:21
Kolejna kwestia do rozwiązania to emerytura plus. Mieliby otrzymać ją wszyscy emeryci i renciści. Ale jest problem, co zrobić ze świadczeniami niższymi od minimalnego, w tym z emeryturami groszowymi. W jednostkowych przypadkach emerytura została obliczona na podstawie jednej wpłaconej składki. Pojawił się pomysł, by na potrzeby emerytury plus podwoić obecnie pobierane świadczenie.

Kolejna kwestia do rozwiązania to emerytura plus. Mieliby otrzymać ją wszyscy emeryci i renciści. Ale jest problem, co zrobić ze świadczeniami niższymi od minimalnego, w tym z emeryturami groszowymi. W jednostkowych przypadkach emerytura została obliczona na podstawie jednej wpłaconej składki. Pojawił się pomysł, by na potrzeby emerytury plus podwoić obecnie pobierane świadczenie.źródło: ShutterStock

Nie tylko niższa, 17-procentowa stawka PIT, ale i wyższe, niż pierwotnie planowano, koszty uzyskania przychodów. Taki ostateczny kształt mogą przybrać rządowe zmiany w podatkach.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (34)

  • inny(2019-02-28 08:36) Zgłoś naruszenie 218

    Będą socjaliści kombinować komu dać komu zabrać, komu więcej komu mniej. Będą socjaliści zachodzić w głowę, jak kto będzie optymalizował koszty. Nie rozumieją socjaliści, że podatki to obowiązkowa danina, którą płacą wszyscy, ale tylko wtedy kiedy jest sprawiedliwa i adekwatna. Jeśli bowiem jednym zabiera się więcej, a drugim mniej, to o sprawiedliwości mowy być nie może. Co więcej, kiedy za zabrane podatki ich płatnik dostaje dziurawe drogi, marny transport, niewydolne urzędy, kulejącą edukację i ochronę zdrowia, to nikt nie powinien się dziwić, że płacenie podatków traktowane jest jak frajerstwo. Wprowadzenie kwoty wolnej od podatku do wysokości 85.000,00 zł jest i powinno być właściwe. Jeśli chcemy mieć silną tzw. klasę średnią, to musimy dać jej impuls, by im się chciało mieć! Mieszkania kosztują, wyposażenie kosztuje, auto kosztuje i dzieci kosztują. Nie będą mieli na to pieniędzy Ci, którym socjaliści je zabiorą, by po latach wymyślić durny program i co poniektórym coś dać.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • OBSERWATOR(2019-02-28 09:22) Zgłoś naruszenie 548

    ZNOWU KŁAMSTWA I KREATYWNA KSIĘGOWOŚĆ W USTAWACH PODATKOWYCH - WYSTARCZY PODNIEŚĆ KWOTĘ WOLNĄ OD PODATKÓW DLA WSZYSTKICH TAK JA MAJĄ TO PARLAMENTARZYŚCI W POLSCE !!!.

    Odpowiedz
  • aha(2019-02-28 09:31) Zgłoś naruszenie 180

    Te wszystkie benefity zeżrą PPK.

    Odpowiedz
  • Cyz(2019-02-28 09:37) Zgłoś naruszenie 369

    A gdzie 8 tys. Kwoty wolnej i obniżka vatu? To najsprawiedliwsze rozwiązania które obiecali ci oszuści z Pisu. Wpiszcie w youtube Andrzej duda kwtota wolna to się pośmiejecie. Przez łzy

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Czarny(2019-02-28 09:51) Zgłoś naruszenie 160

    Jeśli chodzi o obniżenie kosztów pracy,to wielu mniejszych przedsiębiorców wychodzi rządowym planom na przeciw.Po prostu zatrudniają pracowników rodzimych jak i ze wschodu na czarno,w ten sposób -obniżają koszty,poprawiają własne zyski.

    Odpowiedz
  • ewa(2019-02-28 10:16) Zgłoś naruszenie 404

    Kiedy w końcu zostanie zlikwidowany podatek od emerytur ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ewelina(2019-02-28 10:52) Zgłoś naruszenie 344

    Najprościej zrobić kwotę wolną 8000 zł, a dla emerytów na stałe podatek 10 %. Taka jednorazowa trzynastaka dla emeryta nic nie załatwia. Młodzi do 26 lat bez podatku, a sporo z nich PRZEWAŻNIE PO SZKOLACH ZAWODOWYCH DOBRZE ZARABIA.Emeryt od 1100 zł ma dalej płacić pełny podatek.Młody poniżej 26 lat jeśli ma dzieci to dostanie też 500 plus..Czy każdemu te 500 plus potrzebne? Jeżeli 2 młodych zarabia po 8000 zl do ręki każde, to zauważA tę sumkę. Pracujący z niskim wynagrodzeniem też zyskują grosze, bo z kosztów uzyskania 20żł i z 17% podatku 20-40 zł.

    Odpowiedz
  • emeryt(2019-02-28 11:11) Zgłoś naruszenie 1310

    Cenzura - gdzie jest mój wpis !!!!!!!!!!! -takie to rządy PIS.................

    Odpowiedz
  • przyszły emeryt(2019-02-28 12:30) Zgłoś naruszenie 256

    dlaczego emeryci są zawsze poszkodowani. Przecież to oni budowali ten kraj i to swoją ciężką pracą. Nie było takich udogodnień i nowoczesnych maszyn oraz komputerów- a wszystko trzeba było zrobić własnymi rękoma. Dziś żeruje się na nich, bo nikt nie staje w ich obronie. Po 40-45 latach pracy a często i więcej, mają po 1400-1600 zł netto. Rząd chwali się, że daje brutto NAWET 70 zł. Niech oni wyżyją za takie pieniądze i sobie dadzą takie podwyżki. Nic nie idzie ku lepszemu a im żyje się coraz gorzej. Roczny dochód porównać do miesięcznej pensji Pracownic Banku, to zakrawa na chichot losu z emeryta.

    Odpowiedz
  • wjw(2019-02-28 12:39) Zgłoś naruszenie 168

    Najlepszy dowcip to PIT dla młodych. Autorzy „zapomnieli”, że nauka trwa w wielu przypadkach do 26 roku życia.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • skarbona(2019-02-28 13:12) Zgłoś naruszenie 80

    "Promując to rozwiązanie, będziemy zachęcali pracodawców do podwyżek – mówi nam osoba z rządu." I kto to mówi?

    Odpowiedz
  • zet(2019-02-28 13:45) Zgłoś naruszenie 94

    Czemu nikt nie słucha propozycji Roberta Gwiazdowskiego - wszystko proste do bólu, nie ma ZUS-u w obecnym kształcie i na wszystko są pieniądze, nie trzeba robić żadnych progów, ograniczeń do kombinowania, bo pola do kombinacji jest tak mało - dlaczego????

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Alojzy(2019-02-28 16:01) Zgłoś naruszenie 254

    Osoba , która wychowała 4 dzieci - emerytura 1.100,- , a osoba, która pracowała i wychowała czwórkę dzieci to ma 1.115, - to jest ta sprawiedliwość społeczna. Kto pracował to 15 złotych więcej. A SEJM mógł choć jedną ustawę napisać lepiej, albo niech ją znowelizuje dodając każdej matce za wychowanie dziecka np. po 100,- za każde i myślę , że byłoby trochę mniej zgrzytów i rozczarowań.

    Odpowiedz
  • Gustaf(2019-02-28 16:38) Zgłoś naruszenie 72

    zawracanie głowy PIT em , Zlikwidować ZUS w obecnej formie jako obowiązkowej stałej daniny , moge płacić nawet 20 procent od dochodu byle był ten dochód w formie kasowej a nie księgowej

    Odpowiedz
  • Zyg.zyg.(2019-02-28 19:26) Zgłoś naruszenie 170

    Kwoty wolnej nie podniosą, bo zyskaliby emeryci! A emerytom ochłap już rzucili. I chwatit! Kosztów uzyskania emeryci nie mają.

    Odpowiedz
  • j.(2019-02-28 22:28) Zgłoś naruszenie 90

    Jeśli w budżecie jest "na zbyciu" jakieś 40 mld, to zamiast to rozdawać w takiej, czy innej formie raczej powinno się... obniżyć podatki, żeby było w budżecie państwa o te 40 mld mniej, a więcej w kieszeniach podatników! Ale politycy wiedzą, że lepiej rozdawać nie swoje, tylko NASZE pieniądze, bo "ciemny lud" to kupuje! Robią to wyłącznie w trosce o własny interes! Żeby się dorwać do władzy (do ukochanej władzuni!), albo ową władzunię utrzymać, żeby siebie i swoje rodziny nieźle w życiu ustawić, bo polityka, to intratny sposób na życie! Nie bądźmy naiwni! Nie wierzmy politykom! Nie bądźmy ciemnym ludem, choć oni by bardzo chcieli, żebyśmy takim byli!

    Odpowiedz
  • klasa_srednia(2019-03-01 13:39) Zgłoś naruszenie 70

    Wszystkie działanie nastawione na słabo zarabiających. Olew na klasę średnią. Jak ci słabo zarabiający mają przejść do klasy średniej jak im się to nie opłaca, bo zaraz podatki większe, świadczenia im poodbierają.

    Odpowiedz
  • Jarek(2019-03-02 09:30) Zgłoś naruszenie 50

    Ja bym cos tam im dal i odebral wiecej w bykowym :-))))

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jola(2019-03-05 11:15) Zgłoś naruszenie 11

    Dalsze dobijanie ludzi, którzy mają dzieci powyżej 18 roku i zarabiają powyżej 60 000 tysięcy rocznie (dochód). Nie zyskują NIC. Nikt im NIC nie daje. Cały czas dawanie innym kosztem powyższej grupy ludzi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2019-03-06 08:13) Zgłoś naruszenie 21

    dlaczego dochód tylko do 60 tys.? ale zawsze można się rozliczyć z małżonką/kiem

    Odpowiedz