Budowa przedszkola bez pełnego odliczenia VAT

autor: Łukasz Zalewski21.02.2019, 20:00
Przedszkole

Spółka chciała odliczyć cały zapłacony podatek w cenie wydatków poniesionych na budowę i wyposażenia przedszkola. Argumentowała, że obiekt służy jej do prowadzenia działalności opodatkowanej, którą jest także odsprzedaż – z 23 proc. – części usług podmiotom powiązanymźródło: ShutterStock

Firma meblarska, która poniosła wydatki na budowę i wyposażenie przedszkola dla dzieci pracowników – swoich oraz zatrudnionych w spółkach zależnych, może odliczyć tylko część podatku – uznał WSA w Warszawie.

Spółka w całości sfinansowała budowę i wyposażenie przedszkola ze żłobkiem. Jego prowadzenie powierzyła zewnętrznemu podmiotowi. Czesne płacą częściowo pracownicy, a częściowo spółka, w formie dopłaty z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Firma dopłaca jednak tylko do pobytu dzieci swoich pracowników. Czesne za dzieci pracowników spółek powiązanych opłacają częściowo rodzice, a częściowo te spółki.

Podmiot prowadzący przedszkole wystawia spółce dwie faktury: za zarządzanie przedszkolem (stała kwota) i za koszty jego prowadzenia (zmienne). Spółka częściowo odsprzedaje usługi przedszkolne spółkom zależnym, stosując 23 proc. stawkę VAT. Chodzi o tę część wydatków, która jest związana z uczęszczaniem do przedszkola dzieci pracowników spółek powiązanych.

Spółka chciała odliczyć cały zapłacony podatek w cenie wydatków poniesionych na budowę i wyposażenia przedszkola. Argumentowała, że obiekt służy jej do prowadzenia działalności opodatkowanej, którą jest także odsprzedaż – z 23 proc. – części usług podmiotom powiązanym. Podkreślała, że przedszkole służy też pośrednio jej własnej działalności gospodarczej, bo korzystają z niego pracownicy, których sama zatrudnia.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane