statystyki

Budowa przedszkola bez pełnego odliczenia VAT

autor: Łukasz Zalewski21.02.2019, 20:00
Przedszkole

Spółka chciała odliczyć cały zapłacony podatek w cenie wydatków poniesionych na budowę i wyposażenia przedszkola. Argumentowała, że obiekt służy jej do prowadzenia działalności opodatkowanej, którą jest także odsprzedaż – z 23 proc. – części usług podmiotom powiązanymźródło: ShutterStock

Firma meblarska, która poniosła wydatki na budowę i wyposażenie przedszkola dla dzieci pracowników – swoich oraz zatrudnionych w spółkach zależnych, może odliczyć tylko część podatku – uznał WSA w Warszawie.

Spółka w całości sfinansowała budowę i wyposażenie przedszkola ze żłobkiem. Jego prowadzenie powierzyła zewnętrznemu podmiotowi. Czesne płacą częściowo pracownicy, a częściowo spółka, w formie dopłaty z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Firma dopłaca jednak tylko do pobytu dzieci swoich pracowników. Czesne za dzieci pracowników spółek powiązanych opłacają częściowo rodzice, a częściowo te spółki.

Podmiot prowadzący przedszkole wystawia spółce dwie faktury: za zarządzanie przedszkolem (stała kwota) i za koszty jego prowadzenia (zmienne). Spółka częściowo odsprzedaje usługi przedszkolne spółkom zależnym, stosując 23 proc. stawkę VAT. Chodzi o tę część wydatków, która jest związana z uczęszczaniem do przedszkola dzieci pracowników spółek powiązanych.

Spółka chciała odliczyć cały zapłacony podatek w cenie wydatków poniesionych na budowę i wyposażenia przedszkola. Argumentowała, że obiekt służy jej do prowadzenia działalności opodatkowanej, którą jest także odsprzedaż – z 23 proc. – części usług podmiotom powiązanym. Podkreślała, że przedszkole służy też pośrednio jej własnej działalności gospodarczej, bo korzystają z niego pracownicy, których sama zatrudnia.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane