statystyki

SSE: Obniżanie stawek amortyzacyjnych to nie unikanie opodatkowania

autor: Mariusz Szulc21.02.2019, 16:00
Przedsiębiorcy, którzy obawiają się skutków zastosowania klauzuli, mogą wystąpić do szefa KAS o wydanie opinii zabezpieczającej. W tym celu trzeba zapłacić 20 tys. zł.

Przedsiębiorcy, którzy obawiają się skutków zastosowania klauzuli, mogą wystąpić do szefa KAS o wydanie opinii zabezpieczającej. W tym celu trzeba zapłacić 20 tys. zł.źródło: ShutterStock

Czasowe obniżenie stawek amortyzacyjnych przez spółkę działającą w specjalnej strefie ekonomicznej nie jest unikaniem opodatkowania. Nawet jeśli dzięki temu zapłaci ona niższą daninę po wygaśnięciu zezwolenia.

Tak stwierdził szef Krajowej Administracji Skarbowej w opinii zabezpieczającej przed stosowaniem klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania. Do tej pory wydał dwie opinie zabezpieczające.

Klauzulę stosuje się, gdy podatnik niezgodnie z prawem dąży do uniknięcia opodatkowania. Słowem, nie ma co liczyć na korzyści fiskalne, jeśli ich uzyskanie było „głównym lub jednym z głównych celów dokonania danej czynności, a sposób działania był sztuczny” (art. 119a–119zfn ordynacji podatkowej).


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane