Polski fiskus ma prawo zarabiać na zagranicznych autach

autor: Mariusz Szulc, Patrycja Dudek21.02.2019, 08:15; Aktualizacja: 21.02.2019, 08:16
Przedsiębiorca, który zapłaci podatek od wykorzystania zagranicznego auta, może go odzyskać, gdy opuści ono terytorium Polski. Zgodnie z art. 107 ustawy o podatku akcyzowym ma rok na złożenie wniosku w tej sprawie. NSA nie zajmował się jednak tą kwestią w wyroku.

Przedsiębiorca, który zapłaci podatek od wykorzystania zagranicznego auta, może go odzyskać, gdy opuści ono terytorium Polski. Zgodnie z art. 107 ustawy o podatku akcyzowym ma rok na złożenie wniosku w tej sprawie. NSA nie zajmował się jednak tą kwestią w wyroku.źródło: ShutterStock

Wynajem samochodów w Niemczech i podnajem ich Polakom powoduje, że trzeba zapłacić akcyzę – orzekł wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny.

Tym samym przyznał rację fiskusowi, który od kilku już lat spiera się z przedsiębiorcami o podatek od zagranicznych aut wykorzystywanych w firmie. Zdaniem urzędników akcyza jest należna, nawet gdy samochód posłuży np. tylko do jednorazowego przewiezienia dokumentów z innego państwa. Albo gdy pracownicy zagranicznego oddziału przyjadą nim do centrali firmy w Polsce.

Dwie podstawy

W zależności od sytuacji fiskus powołuje się na dwa przepisy ustawy o podatku akcyzowym. Pierwszy (art. 101 ust. 2) nakazuje opodatkować zagraniczne auto, gdy dojdzie do wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu (gdy trafi ono na terytorium kraju, a polska firma zyska prawo do rozporządzania nim jak właściciel, np. je wynajmie).


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane