statystyki

Split payment zostaje, jaki był

autor: Mariusz Szulc, Patrycja Otto18.02.2019, 08:36; Aktualizacja: 18.02.2019, 08:39
Eksperci zwracają uwagę, że przynajmniej dla niektórych mikrofirm split payment ma wręcz pozytywny wpływ. Przykładem są podatnicy czekający na znalezienie się w rejestrze VAT lub których niezasadnie wykreślono.

Eksperci zwracają uwagę, że przynajmniej dla niektórych mikrofirm split payment ma wręcz pozytywny wpływ. Przykładem są podatnicy czekający na znalezienie się w rejestrze VAT lub których niezasadnie wykreślono.źródło: ShutterStock

Największe spółki Skarbu Państwa nie planują rezygnacji z mechanizmu podzielonej płatności przy rozliczeniach z mikrofirmami – ustalił DGP. Lotos wyszedł przed szereg.

To resort finansów, a nie firmy, powinien decydować o ewentualnych zmianach w mechanizmie podzielonej płatności – takie podejście dominuje wśród państwowych koncernów. Oznacza to, że niewielkie są szanse na to, by posłuchały one apelu Adama Abramowicza, rzecznika małych i średnich przedsiębiorców. Chce on, by spółki Skarbu Państwa nie stosowały split paymentu przy transakcjach z najmniejszymi firmami. Argumentuje, że skutkuje to popadaniem najmniejszych firm w kłopoty z płynnością finansową.

Od lipca ub.r. nabywcy towarów bądź usług mogą dzielić płatności tak, aby tylko część netto wpływała na rachunki rozliczeniowe dostawcy. Równowartość VAT trafia wówczas na specjalne konto, nad którym pełny nadzór ma Krajowa Administracja Skarbowa. To urzędnicy w praktyce decydują o sposobie wykorzystania pieniędzy. Zdaniem części ekspertów i rzecznika MSP przekłada się to na kłopoty finansowe najmniejszych przedsiębiorców.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane