statystyki

UODO chce zmian w akcyzie od węgla

autor: Mariusz Szulc18.02.2019, 07:51; Aktualizacja: 18.02.2019, 07:51
węgiel kamienny -surowce

Podobne obawy, zarówno ekspertów, jak i branży opisywaliśmy wielokrotnie, a ostatnio w artykule „Podatkowa biurokracja dopadła węgiel” (DGP nr 32/2019).źródło: ShutterStock

Fiskus żąda zbyt wielu wrażliwych danych o nabywcach wyrobów węglowych na cele opałowe – alarmuje prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

W ubiegłym tygodniu wystąpił w tej sprawie do ministra finansów (nr ZSPU.023.38.2019.EKR). Jego zdaniem, obowiązujące od 2019 r. przepisy o zwolnieniach z akcyzy węgla wykorzystywanego na cele opałowe naruszają nie tylko unijne rozporządzenie RODO, ale też art. 51 ust. 2 polskiej konstytucji, zgodnie z którym „władze publiczne nie mogą pozyskiwać, gromadzić i udostępniać innych informacji o obywatelach niż niezbędne w demokratycznym państwie prawnym”.

Podobne obawy, zarówno ekspertów, jak i branży opisywaliśmy wielokrotnie, a ostatnio w artykule „Podatkowa biurokracja dopadła węgiel” (DGP nr 32/2019).

Prezes UODO apeluje do ministra finansów o rozpoczęcie prac nad zmianą przepisów akcyzowych. Przypomniał, że obecne przepisy nie były z nim konsultowane. Resort ma miesiąc na odpowiedź.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane