statystyki

Brak przepływów pieniężnych nie oznacza braku przychodu

autor: Magdalena Majkowska11.02.2019, 18:00
kredyt hipoteczny, hipoteka

Podatniczka twierdziła, że transakcja nie będzie podlegała PIT, bo nie wiąże się z przepływem środków pieniężnych. Argumentowała, że „za darmo” przeniesie na byłego partnera swój udział w mieszkaniu.źródło: ShutterStock

Darmowe zniesienie współwłasności nieruchomości jest opodatkowane tak jak odpłatne zbycie, gdy jedna ze stron nie musi już spłacać kredytu – stwierdził dyrektor KIS w interpretacji.

Dotyczyła ona partnerów, którzy zaciągnęli kredyt na kupno wspólnego mieszkania. Po roku para postanowiła się rozstać. Uzgodnili, że nieruchomość przejmie mężczyzna. Zniesienie współwłasności lokalu (każde z partnerów jest właścicielem połowy) miało się odbyć bez spłat i dopłat, natomiast mężczyzna miał wziąć na siebie spłatę reszty kredytu hipotecznego. Kobieta byłaby więc zwolniona z długu, przy czym bank „wypisałby” ją z umowy kredytowej dopiero, gdy para przyniosłaby akt notarialny zniesienia współwłasności.

Podatniczka twierdziła, że transakcja nie będzie podlegała PIT, bo nie wiąże się z przepływem środków pieniężnych. Argumentowała, że „za darmo” przeniesie na byłego partnera swój udział w mieszkaniu.


Pozostało jeszcze 57% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane