statystyki

Wystarczy jakikolwiek stopień wykonywania władzy rodzicielskiej, by skorzystać z ulgi na dziecko

autor: Dr Grzegorz Matysek07.02.2019, 16:00
Zgodnie z art. 27f ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT odliczenie dotyczy dzieci małoletnich, w stosunku do których podatnik w danym roku podatkowym wykonywał władzę rodzicielską.

Zgodnie z art. 27f ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT odliczenie dotyczy dzieci małoletnich, w stosunku do których podatnik w danym roku podatkowym wykonywał władzę rodzicielską.źródło: ShutterStock

Matka dziecka, będąca rozwódką, odliczyła od swojego podatku 100 proc. ulgi, tj. 1112,04 zł na dziecko. Jednocześnie zakwestionowała odliczenie 50 proc. ulgi na to samo dziecko przez byłego męża. Uważała, że preferencja mu nie przysługuje.

Zgodnie z art. 27f ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT odliczenie dotyczy dzieci małoletnich, w stosunku do których podatnik w danym roku podatkowym wykonywał władzę rodzicielską. Przysługuje obojgu rodzicom, przy czym kwotę ulgi mogą oni odliczyć od podatku w równych częściach bądź w dowolnej proporcji przez nich ustalonej.

Matka twierdziła, że stopień wykonywania władzy rodzicielskiej przez ojca nie uprawnia go do skorzystania z tej preferencji. Twierdziła, że nie przejawia on żadnego zainteresowania wychowaniem dziecka. Czas spotkań byłego męża z dzieckiem oszacowała na maksymalnie 1/10 część roku. Przedstawiła też zaświadczenie ze szkoły, potwierdzające brak odwiedzin ojca w szkole dziecka.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane