Gospodarstwo dla sieci handlowej jest z PCC

autor: Łukasz Zalewski07.02.2019, 18:50
podatek, księgowość, finanse

W świetle art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym, gospodarstwo rolne musi mieć odpowiednią powierzchnię gruntów, które powinny być odpowiednio zakwalifikowane w ewidencji gruntów i budynków.źródło: ShutterStock

Nie wystarczy stać się właścicielem ponad 1 ha gruntów rolnych, żeby skorzystać z preferencji podatkowej. Działki nie mogą zostać przeznaczone na cele handlowe – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która do już posiadanej działki rolnej dokupiła trzy kolejne, również rolne. Tak również zakwalifikowano je w ewidencji gruntów i budynków. Wskutek tego łączna powierzchnia gruntu „w rękach” spółki przekroczyła limit 1 ha, co pozwoliło uznać działki za gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym. Spółka nie zamierzała jednak prowadzić na nich działalności rolnej, lecz handlową.

Nie zgadzała się natomiast z pobraniem przez notariusza, w momencie zawierania transakcji, podatku od czynności cywilnoprawnych. Było to aż 54 tys. zł.

Spółka argumentowała, że po nabyciu działek stała się właścicielem gospodarstwa rolnego, którego nabycie jest zwolnione z PCC. Wystąpiła więc do naczelnika urzędu skarbowego o zwrot nadpłaty.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane