statystyki

Gospodarstwo dla sieci handlowej jest z PCC

autor: Łukasz Zalewski07.02.2019, 18:50
podatek, księgowość, finanse

W świetle art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym, gospodarstwo rolne musi mieć odpowiednią powierzchnię gruntów, które powinny być odpowiednio zakwalifikowane w ewidencji gruntów i budynków.źródło: ShutterStock

Nie wystarczy stać się właścicielem ponad 1 ha gruntów rolnych, żeby skorzystać z preferencji podatkowej. Działki nie mogą zostać przeznaczone na cele handlowe – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która do już posiadanej działki rolnej dokupiła trzy kolejne, również rolne. Tak również zakwalifikowano je w ewidencji gruntów i budynków. Wskutek tego łączna powierzchnia gruntu „w rękach” spółki przekroczyła limit 1 ha, co pozwoliło uznać działki za gospodarstwo rolne w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym. Spółka nie zamierzała jednak prowadzić na nich działalności rolnej, lecz handlową.

Nie zgadzała się natomiast z pobraniem przez notariusza, w momencie zawierania transakcji, podatku od czynności cywilnoprawnych. Było to aż 54 tys. zł.

Spółka argumentowała, że po nabyciu działek stała się właścicielem gospodarstwa rolnego, którego nabycie jest zwolnione z PCC. Wystąpiła więc do naczelnika urzędu skarbowego o zwrot nadpłaty.


Pozostało jeszcze 66% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane