statystyki

Podmioty powiązane mogą już korzystnie rozliczać podatek

autor: Piotr Liss29.01.2019, 08:28; Aktualizacja: 29.01.2019, 09:21
Przepisy nie określają jednak zasad ustalania w takim przypadku kwoty wolnej przez spółki córki.

Przepisy nie określają jednak zasad ustalania w takim przypadku kwoty wolnej przez spółki córki.źródło: ShutterStock

Obniżenie kwoty wolnej od podatku minimalnego dotyczy tylko spółki matki, ale już nie spółek córek, które korzystają z niej w pełnej wysokości – wynika z literalnej wykładni nowych przepisów.

Choć tzw. minimalny podatek dochodowy związany z posiadaniem nieruchomości obowiązuje dopiero 1 stycznia 2018 r., to z początkiem nowego roku ustawodawca zdecydował się (pod presją Komisji Europejskiej) na gruntowną zmianę tych regulacji. Jak w przypadku każdej rewolucji nie obyło się bez ofiar. Tym razem, tą ofiarą jest jakość legislacji. Jaskrawym przykładem zaniedbań ustawodawcy są przepisy dotyczące minimalnego podatku płaconego przez podmioty powiązane. Tacy podatnicy mogą go płacić na korzystniejszych zasadach niż pozostali, choć pierwotny zamiar ustawodawcy był zgoła odmienny.

W uzasadnieniu ustawy wprowadzającej omawiane zmiany wskazano, że w przypadku podmiotów powiązanych kapitałowo w rozumieniu odpowiednich przepisów ustaw o podatku dochodowym kwota wolna od podatku (tj. 10 mln zł) będzie dzielona na te podmioty powiązane w takiej proporcji, w jakiej przychód z budynków podatnika pozostaje w ogólnej kwocie przychodów wszystkich podmiotów powiązanych kapitałowo. Celem ustawodawcy było więc zapewnienie, że łączna kwota wolna od podatku w przypadku podmiotów powiązanych nie przekroczy 10 mln zł. Tyle jeżeli chodzi o zamiar, a jak sprawa wygląda w praktyce?


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane