Kto używa auta w biznesie, ten liczy procenty od procentów

autor: Magdalena Majkowska23.01.2019, 07:52; Aktualizacja: 23.01.2019, 09:25
samochód

samochódźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2019 r. obliczanie kosztów podatkowych związanych z eksploatacją samochodów do celów firmowo-prywatnych stało się szczególnie skomplikowane

Odliczać od przychodu można bowiem tylko 75 proc. wydatków eksploatacyjnych, gdy samochód osobowy jest używany do celów mieszanych. Ten 75-proc. limit dotyczy również połowy VAT, która – jako nieodliczona od podatku należnego – może być kosztem uzyskania przychodów. Mamy więc 75 proc. od 50 proc. (patrz też „W kosztach nie tylko niższa kwota netto, ale i VAT”, DGP nr 215/2018).

Rachunki jeszcze bardziej się komplikują, gdy przy odliczaniu podatku naliczonego VAT firma korzysta ze współczynnika (np. 3 proc.).

Co więcej, że żmudnymi wyliczeniami trzeba się zmagać nie tylko przy odliczaniu wydatków eksploatacyjnych, ale i rat leasingowych (dla nich również obowiązują nowe limity, o czym niżej).


Pozostało jeszcze 88% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane