statystyki

Kto używa auta w biznesie, ten liczy procenty od procentów

autor: Magdalena Majkowska23.01.2019, 07:52; Aktualizacja: 23.01.2019, 09:25
samochód

samochódźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2019 r. obliczanie kosztów podatkowych związanych z eksploatacją samochodów do celów firmowo-prywatnych stało się szczególnie skomplikowane

Odliczać od przychodu można bowiem tylko 75 proc. wydatków eksploatacyjnych, gdy samochód osobowy jest używany do celów mieszanych. Ten 75-proc. limit dotyczy również połowy VAT, która – jako nieodliczona od podatku należnego – może być kosztem uzyskania przychodów. Mamy więc 75 proc. od 50 proc. (patrz też „W kosztach nie tylko niższa kwota netto, ale i VAT”, DGP nr 215/2018).

Rachunki jeszcze bardziej się komplikują, gdy przy odliczaniu podatku naliczonego VAT firma korzysta ze współczynnika (np. 3 proc.).

Co więcej, że żmudnymi wyliczeniami trzeba się zmagać nie tylko przy odliczaniu wydatków eksploatacyjnych, ale i rat leasingowych (dla nich również obowiązują nowe limity, o czym niżej).


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane