Do 1 maja importerzy muszą rozwiązać problem z VAT i cłem

autor: Łukasz Zalewski22.01.2019, 08:36; Aktualizacja: 22.01.2019, 09:05

Nowe wytyczne Ministerstwa Finansów dotyczące przepisów celnych zmuszają agencje celne i importerów do zmiany zasad współpracy. To duży problem dla jednych i drugich.

Chodzi o uproszczone rozliczanie VAT i sposób reprezentacji. Nowe wytyczne w tej sprawie opublikowało 3 stycznia Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej. Przypomniało, że agencja będąca przedstawicielem bezpośrednim podatnika nie będzie już mogła oferować mu możliwości bezkosztowego rozliczenia VAT od importu. Będą to mogły robić tylko agencje działające jako przedstawiciele pośredni, co oznacza wzięcie na siebie odpowiedzialności za należności celne i podatkowe. Zmiany zaczną w pełni obowiązywać od 1 maja br.

Sposób na uproszczenie

Zasadniczo podatnik, który importuje towar, musi złożyć zgłoszenie celne, zapłacić cło i VAT. Ma na to 10 dni. Następnie składa deklarację VAT i odlicza w nim VAT importowy. Duża część podatników korzysta jednak z procedury uproszczonej, na którą pozwala art. 33a ustawy o VAT. Polega ona na tym, że nie wpłaca się podatku po dokonaniu importu i nie wykazuje w deklaracji celnej, a dopiero w deklaracji VAT. – W efekcie mamy bezkosztowe rozliczenie podatku – tłumaczy Marta Kolbusz-Nowak, menedżer w EY.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane