statystyki

Transakcje „z samym sobą” bez skutków podatkowych

autor: Mariusz Szulc15.01.2019, 07:51; Aktualizacja: 15.01.2019, 08:28
finanse, pieniądze, banknoty, kasa

Przedsiębiorca uważał, że powinien zaliczyć do przychodów całość kwot, którą otrzymuje od spółki – zarówno za sprzedane foliówki, jak i z tytułu czynszu najmu.źródło: ShutterStock

Jeżeli przedsiębiorca sprzedaje towary i świadczy usługi na rzecz spółki cywilnej, której jest wspólnikiem, nie rozpoznaje przychodu ani kosztu w tej części, która na niego przypada – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Chodziło o mężczyznę, który w ramach prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej produkował opakowania foliowe. Niezależnie od tego założył z inną osobą spółkę cywilną. Zajęła się ona sprzedażą hurtową m.in. foliówek, które od niego kupowała. Wynajmowała też od niego lokal.

Przedsiębiorca uważał, że powinien zaliczyć do przychodów całość kwot, którą otrzymuje od spółki – zarówno za sprzedane foliówki, jak i z tytułu czynszu najmu. Jednocześnie chciał rozpoznać wydatki z tego tytułu jako koszt spółki cywilnej w części (50 proc.), która na niego przypada. Argumentował, że stroną umów sprzedaży i najmu są dwa odrębne przedsiębiorstwa. Zarówno bowiem on sam, jak i spółka mają status podatników VAT i działają na odrębnym polu. Takie umowy powinny więc rodzić skutki prawnopodatkowe – uważał.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane