Ministerstwo Finansów przekaże urzędom skarbowym wytyczne w sprawie nadawania NIP podatnikom VAT w terminie do dziesięciu dni.
ZMIANA PRAWA
Komisja Przyjazne Państwo rozpatrzyła wczoraj odpowiedź Ministerstwa Finansów na dezyderat w sprawie umożliwienia podatnikom posługiwania się numerem REGON jako numerem tymczasowym NIP na fakturach VAT. Resort podtrzymał swoje wcześniejsze stanowisko, zgodnie z którym takie rozwiązanie nie jest zasadne. Polska, dostosowując krajowe regulacje do prawa UE, wprowadziła możliwość posługiwania się przez podatnika VAT tylko jednym numerem identyfikacji podatkowej - NIP.
- Wprowadzenie zróżnicowanego systemu identyfikacji dla podatników VAT byłoby również niekorzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa i pewności obrotu - argumentowała w trakcie posiedzenia Komisji Elżbieta Chojna-Duch, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów. Posługiwanie się przez niektórych podatników numerem REGON mogłoby budzić wśród odbiorców faktur wątpliwości, czy ich wystawca zgłosił się do urzędu skarbowego w celu zarejestrowania dla potrzeb VAT. Wiceminister finansów poinformowała jednocześnie, że resort zobowiąże urzędy skarbowe do nadawania numerów identyfikacji podatkowej podatnikom VAT w terminie do dziesięciu dni. Jego wydłużenie byłoby możliwe tylko w sprawach wyjątkowych. Odpowiednie wytyczne miałyby trafić do urzędów skarbowych jeszcze w tym lub w przyszłym tygodniu.
Komisja rozpatrzyła również odpowiedź MF na dwa inne dezyderaty w kwestiach podatkowych. Pierwszy z nich dotyczył wydłużenia okresu dokonywania obowiązkowych przeglądów kas fiskalnych. Obecne przepisy nakładają na przedsiębiorców obowiązek corocznego dokonywania przeglądu. Komisja postulowała o wydłużenie tego okresu do trzech lat. Ministerstwo Finansów zaproponowało, aby obowiązkowe przeglądy techniczne kas fiskalnych odbywały się co dwa lata. Komisja oceniła to rozwiązanie jako zadowalające. Zostanie ono uwzględnione w rozporządzeniu w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy fiskalne, nad którym pracuje MF.
Trzeci z dezyderatów dotyczył złagodzenia obowiązków formalnych nałożonych na firmy zajmujące się dystrybucją gazu zwolnionego z akcyzy. Resort finansów zobowiązał się do wydłużenia okresu ważności zaświadczenia z urzędu celnego potwierdzającego zamówienie na odbiór wyrobów akcyzowych zharmonizowanych z jednego do trzech miesięcy oraz zastąpienie comiesięcznych zaświadczeń z urzędu skarbowego o niezaleganiu w podatkach oświadczeniami składanymi przez podatnika. Zamiany mają zostać przeprowadzone podczas prac legislacyjnych nad nową ustawą o podatku akcyzowym.
1 miesiąc może wynosić obecnie czas oczekiwania na nadanie NIP podatnikowi VAT