statystyki

Jesteś autorem i sam wydajesz swoje książki? To orzeczenie możę cię zaskoczyć

autor: Patrycja Dudek10.01.2019, 08:55; Aktualizacja: 10.01.2019, 08:59
książka

Autor wyjaśniał, że pisze książki, przygotowuje ich projekt, zleca druk, a następnie sprzedaje gotowe egzemplarzeźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Ivan Kurmyshov

Sprzedaż książek własnego autorstwa nie jest przychodem z praw majątkowych tylko z działalności gospodarczej – wynika z wczorajszego wyroku NSA.

Spór z fiskusem toczył mężczyzna, który przez 20 lat sprzedawał książki przez siebie napisane. Zaprzestał tego jednak wskutek niejasnych zasad opodatkowania.

Od początku sądził, że prowadzi działalność gospodarczą i jako formę opodatkowania wybrał 3-proc. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności usługowej w zakresie handlu (art. 12 ust. 1 pkt 5b ustawy o zryczałtowanym PIT). Kontrola z urzędu skarbowego potwierdziła, że owszem może się rozliczać ryczałtowo, ale według stawki 5,5 proc.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane