statystyki

Niższy VAT pomoże e-prasie i e-bookom

autor: Elżbieta Rutkowska08.10.2018, 07:46; Aktualizacja: 08.10.2018, 10:06
E-book

W przeciwieństwie do druku e-prasa wykazuje trend wzrostowyźródło: ShutterStock

Zapowiedź obniżenia stawek VAT na prasę i książki elektroniczne do poziomu stosowanego dla wydawnictw papierowych to dobra wiadomość dla obu rynków. Czy ten impuls okaże się wystarczająco silny, by jego skutki poprawiły sytuację wydawców, przekonamy się w przyszłym roku. Furtkę do obniżenia VAT otworzyła unijna Rada ds. Ekonomicznych i Finansowych (ECOFIN), przyjmując dyrektywę umożliwiającą taki ruch państwom członkowskim. Warszawa chce z tego skorzystać.

– Polska zawsze popierała ideę ujednolicenia stawek VAT niezależnie od formy publikacji. To pozytywnie wpłynie na rozwój rynku, zwiększy legalny zasób książek cyfrowych i będzie zapobiegało rozwojowi piractwa – stwierdziła minister finansów Teresa Czerwińska. Jej resort zaproponuje niższy VAT na e-publikacje w ramach przeglądu stawek, nad którym pracuje. – Liczę, że to rozwiązanie wejdzie w życie na początku 2019 r. – powiedziała.

Obecnie e-prasa i e-booki są obłożone 23-proc. VAT. Stawka dla książek drukowanych i prasy specjalistycznej to 5 proc., a dla pozostałych gazet – 8 proc. „Izba Wydawców Prasy z zadowoleniem przyjmuje tę decyzję, odpowiadającą zmieniającym się zwyczajom czytelników, którzy coraz częściej sięgają po elektroniczne wydania gazet i czasopism” – ogłosił organ reprezentujący branżę.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane