statystyki

Niższy VAT pomoże e-prasie i e-bookom

autor: Elżbieta Rutkowska08.10.2018, 07:46; Aktualizacja: 08.10.2018, 10:06
E-book

W przeciwieństwie do druku e-prasa wykazuje trend wzrostowyźródło: ShutterStock

Zapowiedź obniżenia stawek VAT na prasę i książki elektroniczne do poziomu stosowanego dla wydawnictw papierowych to dobra wiadomość dla obu rynków. Czy ten impuls okaże się wystarczająco silny, by jego skutki poprawiły sytuację wydawców, przekonamy się w przyszłym roku. Furtkę do obniżenia VAT otworzyła unijna Rada ds. Ekonomicznych i Finansowych (ECOFIN), przyjmując dyrektywę umożliwiającą taki ruch państwom członkowskim. Warszawa chce z tego skorzystać.

– Polska zawsze popierała ideę ujednolicenia stawek VAT niezależnie od formy publikacji. To pozytywnie wpłynie na rozwój rynku, zwiększy legalny zasób książek cyfrowych i będzie zapobiegało rozwojowi piractwa – stwierdziła minister finansów Teresa Czerwińska. Jej resort zaproponuje niższy VAT na e-publikacje w ramach przeglądu stawek, nad którym pracuje. – Liczę, że to rozwiązanie wejdzie w życie na początku 2019 r. – powiedziała.

Obecnie e-prasa i e-booki są obłożone 23-proc. VAT. Stawka dla książek drukowanych i prasy specjalistycznej to 5 proc., a dla pozostałych gazet – 8 proc. „Izba Wydawców Prasy z zadowoleniem przyjmuje tę decyzję, odpowiadającą zmieniającym się zwyczajom czytelników, którzy coraz częściej sięgają po elektroniczne wydania gazet i czasopism” – ogłosił organ reprezentujący branżę.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane