statystyki

Ulgi termomodernizacyjnej nie można łączyć z innymi preferencjami

autor: Łukasz Zalewski09.01.2019, 07:50; Aktualizacja: 09.01.2019, 07:54
Ulga termomodernizacyjna dotyczy wyłącznie jednorodzinnych budynków mieszkalnych (domów), a odliczyć można nie więcej niż 53 tys. zł.

Ulga termomodernizacyjna dotyczy wyłącznie jednorodzinnych budynków mieszkalnych (domów), a odliczyć można nie więcej niż 53 tys. zł.źródło: ShutterStock

Jeśli podatnik wydał pieniądze ze sprzedaży mieszkania na ocieplenie domu i skorzystał z ulgi mieszkaniowej, to nie może już tych pieniędzy odliczyć od dochodu w ramach innej preferencji – odpowiedziało Ministerstwo Finansów na pytanie DGP.

O możliwość łączenia nowej ulgi termomodernizacyjnej z ulgą mieszkaniową spytał nasz czytelnik. Wyjaśnił, że przed upływem pięciu lat od nabycia nieruchomości sprzedał ją, a uzyskane w ten sposób pieniądze chce przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe – ocieplenie domu jednorodzinnego. W ten sposób skorzysta z ulgi mieszkaniowej, a więc nie zapłaci PIT od pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości.

Od 1 stycznia br. pojawiła się również inna preferencja możliwość odliczenia wydatków na tzw. przedsięwzięcie termomodernizacyjne, czyli m.in. ocieplenie domu, wymianę okien i drzwi.

Czytelnik spytał więc, czy jeżeli sfinansuje ocieplenie domu pieniędzmi zwolnionymi z PIT w ramach ulgi mieszkaniowej, to będzie mógł te same wydatki odliczyć również od dochodu w ramach innej ulgi – termomodernizacyjnej.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • podatnik(2019-01-09 09:58) Zgłoś naruszenie 90

    A co wtedy,gdy termomodernizacja nie została wykonana w całości a tylko częściowo.A premia została otrzymana.Czy należy ją zwracać?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane