statystyki

Ulgi termomodernizacyjnej nie można łączyć z innymi preferencjami

autor: Łukasz Zalewski09.01.2019, 07:50; Aktualizacja: 09.01.2019, 07:54
Ulga termomodernizacyjna dotyczy wyłącznie jednorodzinnych budynków mieszkalnych (domów), a odliczyć można nie więcej niż 53 tys. zł.

Ulga termomodernizacyjna dotyczy wyłącznie jednorodzinnych budynków mieszkalnych (domów), a odliczyć można nie więcej niż 53 tys. zł.źródło: ShutterStock

Jeśli podatnik wydał pieniądze ze sprzedaży mieszkania na ocieplenie domu i skorzystał z ulgi mieszkaniowej, to nie może już tych pieniędzy odliczyć od dochodu w ramach innej preferencji – odpowiedziało Ministerstwo Finansów na pytanie DGP.

O możliwość łączenia nowej ulgi termomodernizacyjnej z ulgą mieszkaniową spytał nasz czytelnik. Wyjaśnił, że przed upływem pięciu lat od nabycia nieruchomości sprzedał ją, a uzyskane w ten sposób pieniądze chce przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe – ocieplenie domu jednorodzinnego. W ten sposób skorzysta z ulgi mieszkaniowej, a więc nie zapłaci PIT od pieniędzy ze sprzedaży nieruchomości.

Od 1 stycznia br. pojawiła się również inna preferencja możliwość odliczenia wydatków na tzw. przedsięwzięcie termomodernizacyjne, czyli m.in. ocieplenie domu, wymianę okien i drzwi.

Czytelnik spytał więc, czy jeżeli sfinansuje ocieplenie domu pieniędzmi zwolnionymi z PIT w ramach ulgi mieszkaniowej, to będzie mógł te same wydatki odliczyć również od dochodu w ramach innej ulgi – termomodernizacyjnej.


Pozostało jeszcze 67% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • podatnik(2019-01-09 09:58) Zgłoś naruszenie 90

    A co wtedy,gdy termomodernizacja nie została wykonana w całości a tylko częściowo.A premia została otrzymana.Czy należy ją zwracać?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane