statystyki

Dropshipper to pośrednik. VAT tylko od prowizji

autor: Łukasz Zalewski03.01.2019, 09:20; Aktualizacja: 03.01.2019, 09:26
kurier, paczka, przesyłka

Mężczyzna twierdził, że świadczył jedynie usługi pośrednictwa w modelu zwanym z języka angielskiego dropshippingiemźródło: ShutterStock

Podatnik, który pośredniczy w sprzedaży towarów zamawianych na zagranicznych portalach i wystawianych na aukcjach w Polsce, rozlicza VAT jedynie od prowizji – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o mężczyznę, który w ramach działalności gospodarczej prowadził sprzedaż detaliczną sprzętu elektronicznego (kamery, zegarki, telefony, dyktafony, MP3, tablety) za pośrednictwem sklepu na portalu aukcyjnym. Z regulaminu sklepu wynikało, że jest on tylko pośrednikiem między sprzedawcą (podmiotem chińskim będącym właścicielem sprzętu elektronicznego) a nabywcą z Polski. Przesyłka z Chin szła bezpośrednio na adres końcowego nabywcy. Mężczyzna nie zawierał z nabywcami umów o pośrednictwo, dostawał natomiast od nich zapłatę, bo kupujący przelewali pieniądze za towar na jego rachunki bankowe. On sam wystawiał im paragony fiskalne.

W pewnym momencie prowadzona przez niego sprzedaż przekroczyła limit 150 tys. zł dotyczący zwolnienia z VAT (obecnie wynosi on 200 tys. zł). Spór z fiskusem dotyczył tego, czy mężczyzna powinien zacząć płacić VAT od sprzedawanych towarów.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane