statystyki

Dropshipper to pośrednik. VAT tylko od prowizji

autor: Łukasz Zalewski03.01.2019, 09:20; Aktualizacja: 03.01.2019, 09:26
kurier, paczka, przesyłka

Mężczyzna twierdził, że świadczył jedynie usługi pośrednictwa w modelu zwanym z języka angielskiego dropshippingiemźródło: ShutterStock

Podatnik, który pośredniczy w sprzedaży towarów zamawianych na zagranicznych portalach i wystawianych na aukcjach w Polsce, rozlicza VAT jedynie od prowizji – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o mężczyznę, który w ramach działalności gospodarczej prowadził sprzedaż detaliczną sprzętu elektronicznego (kamery, zegarki, telefony, dyktafony, MP3, tablety) za pośrednictwem sklepu na portalu aukcyjnym. Z regulaminu sklepu wynikało, że jest on tylko pośrednikiem między sprzedawcą (podmiotem chińskim będącym właścicielem sprzętu elektronicznego) a nabywcą z Polski. Przesyłka z Chin szła bezpośrednio na adres końcowego nabywcy. Mężczyzna nie zawierał z nabywcami umów o pośrednictwo, dostawał natomiast od nich zapłatę, bo kupujący przelewali pieniądze za towar na jego rachunki bankowe. On sam wystawiał im paragony fiskalne.

W pewnym momencie prowadzona przez niego sprzedaż przekroczyła limit 150 tys. zł dotyczący zwolnienia z VAT (obecnie wynosi on 200 tys. zł). Spór z fiskusem dotyczył tego, czy mężczyzna powinien zacząć płacić VAT od sprzedawanych towarów.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane