statystyki

Podnajmujący z VAT-marżą i wyższą stawką

autor: Mariusz Szulc20.12.2018, 07:15; Aktualizacja: 20.12.2018, 07:47
Chodziło o spółkę, która najmowała od właścicieli domy w Niemczech, Austrii i we Włoszech, aby następnie udostępniać je turystom.

Chodziło o spółkę, która najmowała od właścicieli domy w Niemczech, Austrii i we Włoszech, aby następnie udostępniać je turystom.źródło: ShutterStock

Firma turystyczna, która podnajmuje cudze nieruchomości turystom i przy tej okazji świadczy im dodatkowe usługi, może rozliczyć podatek jedynie od marży. Nie może jednak zapłacić daniny według obniżonej stawki. Wyjaśnił to we wczorajszym wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE.

Chodziło o spółkę, która najmowała od właścicieli domy w Niemczech, Austrii i we Włoszech, aby następnie udostępniać je turystom. Tacy turyści oprócz zakwaterowania mieli też zapewnione usługi prania i dostawy pieczywa. Firma uznała, że świadczy w ten sposób usługę turystyczną, i rozliczyła daninę od swojej marży według standardowej stawki VAT. Po pewnym czasie doszła jednak do wniosku, że miała prawo do stawki preferencyjnej, i próbowała skorygować rozliczenia.

Nie pozwolił na to niemiecki fiskus, który wskazał, że zgodnie z unijną dyrektywą VAT usługi turystyczne rozliczane w procedurze marży nie mogą korzystać z obniżonej stawki.


Pozostało jeszcze 52% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane