statystyki

Podnajmujący z VAT-marżą i wyższą stawką

autor: Mariusz Szulc20.12.2018, 07:15; Aktualizacja: 20.12.2018, 07:47
Chodziło o spółkę, która najmowała od właścicieli domy w Niemczech, Austrii i we Włoszech, aby następnie udostępniać je turystom.

Chodziło o spółkę, która najmowała od właścicieli domy w Niemczech, Austrii i we Włoszech, aby następnie udostępniać je turystom.źródło: ShutterStock

Firma turystyczna, która podnajmuje cudze nieruchomości turystom i przy tej okazji świadczy im dodatkowe usługi, może rozliczyć podatek jedynie od marży. Nie może jednak zapłacić daniny według obniżonej stawki. Wyjaśnił to we wczorajszym wyroku Trybunał Sprawiedliwości UE.

Chodziło o spółkę, która najmowała od właścicieli domy w Niemczech, Austrii i we Włoszech, aby następnie udostępniać je turystom. Tacy turyści oprócz zakwaterowania mieli też zapewnione usługi prania i dostawy pieczywa. Firma uznała, że świadczy w ten sposób usługę turystyczną, i rozliczyła daninę od swojej marży według standardowej stawki VAT. Po pewnym czasie doszła jednak do wniosku, że miała prawo do stawki preferencyjnej, i próbowała skorygować rozliczenia.

Nie pozwolił na to niemiecki fiskus, który wskazał, że zgodnie z unijną dyrektywą VAT usługi turystyczne rozliczane w procedurze marży nie mogą korzystać z obniżonej stawki.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane