statystyki

Zysk z bitcoina przychodem kapitałowym

autor: Łukasz Zalewski20.12.2018, 16:00
Z przepisów będzie wprost wynikać, że przychody z obrotu kryptowalutami są zaliczane w PIT do kapitałów pieniężnych.

Z przepisów będzie wprost wynikać, że przychody z obrotu kryptowalutami są zaliczane w PIT do kapitałów pieniężnych.źródło: ShutterStock

Kto sprzeda kryptowalutę na giełdzie lub w kantorze albo wymieni ją na tradycyjny pieniądz (złotego, dolary, euro), zapłaci 19-proc. PIT. Wymiana jednej e-waluty na inną będzie neutralna podatkowo.

Nowe, kompleksowe zasady opodatkowania handlu e-walutami (takimi jak np. bitcoin, ethereum, ripple, litecoin, XRP, neo) wynikają z nowelizacji ustaw o PIT, CIT, ordynacji podatkowej i innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 2193).

Jedna stawka, jedno źródło

Z przepisów będzie wprost wynikać, że przychody z obrotu kryptowalutami są zaliczane w PIT do kapitałów pieniężnych (analogiczne zasady będą obowiązywały w CIT, ale w artykule skupiamy się na osobach fizycznych). Będzie to dotyczyć również zarabiających na obrocie e-walutami w ramach działalności gospodarczej.

Nie będzie można łączyć strat na obrocie kryptowalutami z dochodami, nawet w ramach tego samego źródła (czyli np. z dochodem z działalności gospodarczej, ze sprzedaży akcji na giełdzie). To ważne, bo ostatnio kursy np. bitcoina częściej spadały, niż rosły. Średnia cena 1 bitcoina na dzień 1 stycznia br. wynosiła nieco poniżej 14 tys. dol. W grudniu oscyluje ona nieco poniżej 4 tys. dol.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane