statystyki

Zysk z bitcoina przychodem kapitałowym

autor: Łukasz Zalewski20.12.2018, 16:00
Z przepisów będzie wprost wynikać, że przychody z obrotu kryptowalutami są zaliczane w PIT do kapitałów pieniężnych.

Z przepisów będzie wprost wynikać, że przychody z obrotu kryptowalutami są zaliczane w PIT do kapitałów pieniężnych.źródło: ShutterStock

Kto sprzeda kryptowalutę na giełdzie lub w kantorze albo wymieni ją na tradycyjny pieniądz (złotego, dolary, euro), zapłaci 19-proc. PIT. Wymiana jednej e-waluty na inną będzie neutralna podatkowo.

Nowe, kompleksowe zasady opodatkowania handlu e-walutami (takimi jak np. bitcoin, ethereum, ripple, litecoin, XRP, neo) wynikają z nowelizacji ustaw o PIT, CIT, ordynacji podatkowej i innych ustaw (Dz.U. z 2018 r. poz. 2193).

Jedna stawka, jedno źródło

Z przepisów będzie wprost wynikać, że przychody z obrotu kryptowalutami są zaliczane w PIT do kapitałów pieniężnych (analogiczne zasady będą obowiązywały w CIT, ale w artykule skupiamy się na osobach fizycznych). Będzie to dotyczyć również zarabiających na obrocie e-walutami w ramach działalności gospodarczej.

Nie będzie można łączyć strat na obrocie kryptowalutami z dochodami, nawet w ramach tego samego źródła (czyli np. z dochodem z działalności gospodarczej, ze sprzedaży akcji na giełdzie). To ważne, bo ostatnio kursy np. bitcoina częściej spadały, niż rosły. Średnia cena 1 bitcoina na dzień 1 stycznia br. wynosiła nieco poniżej 14 tys. dol. W grudniu oscyluje ona nieco poniżej 4 tys. dol.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane