statystyki

Podatki 2019: Jak przygotować się do nowych zasad poboru podatku u źródła

autor: Radosław Kowalski17.12.2018, 11:05; Aktualizacja: 17.12.2018, 11:22
Zasady poboru podatku u źródła 2019

Zasady poboru podatku u źródła 2019źródło: ShutterStock

W ramach swojej podstawowej działalności spółka zajmuje się projektowaniem i produkcją podzespołów do zaawansowanych technologicznie maszyn i urządzeń przemysłowych. Odbiorcami są kontrahenci z całego świata. Dla potrzeb prowadzonej działalności, zwłaszcza realizowanych przedsięwzięć projektowych, spółka nabywa mniej lub bardziej specjalistyczne usługi od kontrahentów krajowych i zagranicznych (zarówno z Unii Europejskiej, jak i z państw trzecich, tj. spoza UE). Z kolei w produkcji wykorzystywane są materiały dostarczane spółce przez dostawców z całego świata.

Spółka ma bardzo dobrze rozwinięty dział projektowy, w którym zatrudnieni są wysokiej klasy specjaliści. Dzięki temu większość technologii wykorzystywanych przez firmę to jej własne wartości intelektualne, ale niewielka część produkcji realizowana jest z wykorzystaniem know-how nabytego od spółki powiązanej, mającej swoją siedzibę w Szwecji.

Od 2018 r. firma rozwija również swoją działalność w obszarze doradztwa technologicznego, kierując ofertę do krajowych nabywców. Dla potrzeb realizacji świadczeń w nowym obszarze spółka promuje nową markę. Jej promocja prowadzona jest m.in. z wykorzystaniem internetowych portali specjalistycznych oraz platform społecznościowych. Wiąże się to z nabywaniem usług reklamowych od zagranicznych kontrahentów prowadzących takie strony.

Do tej pory nabywając świadczenia od zagranicznych kontrahentów, pracownicy spółki starali się pozyskiwać certyfikaty rezydencji, aby w miarę możliwości unikać potrącania polskiego podatku u źródła (ang. withholding tax, WHT) czy – tym bardziej – płacenia tego podatku za zagranicznych kontrahentów z własnych środków.

Na jednym ze szkoleń dotyczących zmian podatkowych dyrektor finansowa spółki, pani Iwona, dowiedziała się, że od 2019 roku nastąpią bardzo istotne zmiany w podatkach dochodowych dotyczące zasad opodatkowania podatkiem u źródła. Co więcej, prowadzący wspomniał, że w nowym stanie prawnym znacznie częściej niż do tej pory konieczne będzie faktyczne pobieranie podatku u źródła od wypłacanych kwot. W wyniku wprowadzonych zmian płatnikom o wiele trudniej będzie stosować zwolnienia czy obniżenia wynikające z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania czy nawet zwolnienia od CIT właściwego dla unijnych podmiotów powiązanych.


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane