statystyki

Technologiczni giganci uciekają z podatkowej sieci

autor: Mariusz Szulc12.12.2018, 07:33; Aktualizacja: 12.12.2018, 07:45
Idea podatku cyfrowego jeszcze powróci.

Idea podatku cyfrowego jeszcze powróci.źródło: ShutterStock

Francja i Niemcy chcą, aby unijny podatek od internetowych korporacji był pobierany tylko od przychodów z reklam. Popiera to Austria, ale już Hiszpania krytykuje – za brak ambicji. Irlandia także krytykuje – sama jest niechętna jakiejkolwiek europejskiej daninie. Prace nad opodatkowaniem tych firm utknęły więc w martwym punkcie. Wiemy jedno – o pierwotnej propozycji Komisji Europejskiej z marca 2018 r. myśli głównie ona sama. Jak pisze w odpowiedzi na pytanie DGP, kluczowe jest, aby koncerny zaczęły w końcu płacić w Europie należne podatki.

źródło: DGP

Bruksela chciała 3-proc. daniny od przychodów ze sprzedaży przestrzeni reklamowej w sieci, sprzedaży danych wygenerowanych dzięki informacjom o użytkownikach i od przychodów internetowych pośredników, którzy zajmują się kojarzeniem stron zainteresowanych np. wyświadczeniem jakiejś usługi czy sprzedażą towaru. Podatek miałby dotknąć 150 największych firm internetowych (głównie amerykańskich) o globalnych przychodach wyższych niż 750 mln euro i europejskich wyższych niż 50 mln euro.

4 grudnia na posiedzeniu unijnej Rady ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) projekt KE przepadł na skutek sprzeciwu, jaki wyraziły m.in. Irlandia i kraje nordyckie. I w tym kształcie nie powróci, w lutym 2019 r ma zostać ujawniona nowa kompromisowa propozycja Brukseli. Będzie ona oparta na wspólnym pomyśle Francji i Niemiec, aby 3 proc. podatek cyfrowy objął tylko przychody z reklam w sieci. Zapłaciłyby go więc np. Facebook i Google, ale już nie Uber, Airbnb czy Amazon.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane