Nadzór nad opiekunkami jest z VAT

autor: Patrycja Dudek12.12.2018, 16:00
Firma, której dotyczyła sprawa, liczyła jednak na zwolnienie w VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT

Firma, której dotyczyła sprawa, liczyła jednak na zwolnienie w VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy o VATźródło: ShutterStock

Pomoc niemieckiego partnera w wyszukiwaniu seniorów wymagających opieki i nadzór nad opiekunkami są opodatkowane w Polsce 23 proc. VAT – orzekł NSA.

Zasadą jest, że firmy, które kupują usługi od podatników nieposiadających siedziby ani miejsca stałego prowadzenia działalności gospodarczej na terenie naszego kraju, powinny je opodatkować jako import usług (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT).

Firma, której dotyczyła sprawa, liczyła jednak na zwolnienie w VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT. Zamierzała bowiem rozpocząć działalność polegającą na opiece nad osobami w podeszłym wieku, a także chorymi i niedołężnymi. W tym celu chciała zatrudnić opiekunów, zapewniając im pracę na terenie Polski i Niemiec.


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane