statystyki

Nieruchomości: Zaliczki na opłatę adiacencką są bez VAT

autor: Łukasz Zalewski11.12.2018, 07:42; Aktualizacja: 11.12.2018, 07:43
Budowa kanalizacji sanitarnej nie jest czynnością wykonywaną na podstawie umów cywilnoprawnych, tylko zadaniem własnym gminy.

Budowa kanalizacji sanitarnej nie jest czynnością wykonywaną na podstawie umów cywilnoprawnych, tylko zadaniem własnym gminy.źródło: ShutterStock

Zobowiązując właścicieli nieruchomości do wpłaty zaliczek na opłatę adiacencką, gmina działa jak organ władzy publicznej, mimo że podpisuje z nimi umowy cywilnoprawne – orzekł WSA w Gdańsku.

Opłata adiacencka jest związana ze wzrostem wartości nieruchomości, jaki ma miejsce po wybudowaniu infrastruktury (np. kanalizacji) przez samorząd lub państwo. Zgodnie z art. 144 ustawy o gospodarce nieruchomościami (t.j Dz.U. z 2018 r. poz. 2204) właściciele nieruchomości uczestniczą w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej przez wnoszenie na rzecz gminy opłat adiacenckich. Wpłacone przez właścicieli zaliczki są zaliczane na poczet opłaty.

Gmina twierdziła, że skoro czynności dotyczące poboru opłat adiacenckich są zwolnione z VAT, to do zaliczek również nie powinna doliczać podatku. Są one bowiem rozliczane w formie decyzji administracyjnej.

Nie zgodził się z tym dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Był zdania, że zasadniczo opłaty adiacenckie są wyłączone z VAT. Podkreślił jednak, że chodzi o te, które są związane z wydaniem decyzji administracyjnej. Robiąc to gmina działa bowiem jako organ władzy publicznej. Co innego jednak, gdy właściciele nieruchomości będą wpłacać zaliczki na poczet opłaty adiacenckiej na podstawie umów cywilnoprawnych – stwierdził dyrektor KIS. Uznał, że w takiej sytuacji wpłaty będą de facto dobrowolne. W związku z tym będą one opodatkowane VAT.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane