Będzie zwrot dla rolników

autor: Magdalena Majkowska14.04.2008, 00:01

Od 1 maja 2008 r. zwrot VAT dla rolników ryczałtowych wzrośnie do 6 proc. Jednocześnie podwyższona zostanie stawka VAT na środki produkcji rolnictwa.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:GP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • rolnik(2008-04-14 20:55) Zgłoś naruszenie 00

    gdzie tu sprawiedliwość ,podatek VAT na środki do produkcji rolnej wzrasta o 4 % a podatek VAT na sprzedaż produktów rolnych o 1 !. łatwo wyliczyć rolnik otrzyma o 3 % mniej pieniędzy !

    Odpowiedz
  • rolnik2(2008-04-14 22:09) Zgłoś naruszenie 00

    bravo

    Odpowiedz
  • ogrodnik(2008-04-15 14:23) Zgłoś naruszenie 00

    łot wyliczył po rolnemu...
    "Wprowadzane zmiany w stawkach mają być neutralne zarówno z punktu widzenia rolników ryczałtowych, jak i budżetu państwa".
    A to ci dobre, ukryta dotacja dla rolników z 5 % --> 6 %. Budżet dostaje po kieszeni, bo rolnik ma zwrot 5(6)% do łapy bezpośrednio od nabywcy produktów, który wystawia za niego fakture VAT RR i ma jednocześnie podatek naliczony!
    - art. 115 ust. 1 zd. 2 ustawy o PTU: Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych;
    - art. 116 ust. 6: Zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty (...).
    Gdzie tu równość ...?

    Odpowiedz
  • Farmer(2008-04-15 14:32) Zgłoś naruszenie 00

    VAT na sprzedaż wzrosnie o 1 procent na VAT na zakup środków do prosukcji rolnej z 3 % do 7% ! A więc rolnik traci na dochodzi o 4 % !

    Odpowiedz
  • mlody(2008-04-17 18:30) Zgłoś naruszenie 00

    ci którzy o wsi o rolnictwie wiedzą tyle ile zobaczą z okien samochodu/sami też wybudowali wille pod lasem/najwięcej maja do powiedzenia ,najlepiej znaja się na rolnictwie i ciągle widzą jedną stronę medalu,kupcie sobie 100 ha i gospodarujcie, bierzcie kasę unijną,wtedy zobaczycie jaki to cud, miód ,malina,wtedy przestaniecie liczyć ile rolnik dostanie ,a będziecie liczyć ile musi wydać .

    Odpowiedz
  • antykrusowiec(2008-04-19 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    nikt nikomu nie każe być wieśniakiem.Sprzedaj hektary i płać ZUS to dopiero zobaczysz mód,malinę!

    Odpowiedz
  • Matematyk(2008-05-01 20:37) Zgłoś naruszenie 00

    Dziwnie to liczycie. W koszcie producji 1 tony zboża nawozy i opryski nie stanowią 100%. Zwrot wyższy o 1% zakłada, że nawozów i oprysków kupuje się za kwotę równą 1/4 sprzedaży. I jak to zwykle bywa - jedni zyskają, drudzy stracą... Jeśli ktoś kupuje gotowe pasze i hoduje żywiec - to zyska, a jeśli ktoś nastawiony jest na uprawę, to może stracić lub nie - w zależności od tego, ile chemii stosuje.

    Odpowiedz
  • Rolnik VATowiec(2008-05-02 16:03) Zgłoś naruszenie 00

    rozwiązanie jest proste komu taka sytuacja nie pasuje można przejść na zasady ogólne, i się rozliczać z US w kwestii VAT wtedy wszystko jest jasne i przejrzyste, polecam wszystkim rolnikom ryczałtowym którzy są niezadowoleni z nowych przepisów

    Odpowiedz