statystyki

Koszt idzie za przychodem. Tak samo nalezy go rozliczyć

21.11.2018, 19:00
Uzasadniając wyrok NSA, sędzia Paweł Dąbek zwrócił uwagę na to, że większość wywodów skargi kasacyjnej dotyczyła kosztów zaniechanych inwestycji.

Uzasadniając wyrok NSA, sędzia Paweł Dąbek zwrócił uwagę na to, że większość wywodów skargi kasacyjnej dotyczyła kosztów zaniechanych inwestycji.źródło: ShutterStock

 Skoro przychodu ze sprzedaży nieruchomości nie można było rozliczyć w ramach działalności gospodarczej, to w sprawie kosztów należało postąpić tak samo – uznał NSA.

Sprawa dotyczyła mężczyzny zajmującego się wynajmem lokali użytkowych. W jednej z kupionych nieruchomości zaplanował on jednak całkiem inny biznes – produkcję wędlin. Nie wprowadził jednak budynku do środków trwałych. Przez lata go modernizował i rozbudowywał pod przyszłą działalność. Ostatecznie jednak zrezygnował z tego pomysłu i sprzedał nieruchomość.

Spór dotyczył tego, jak rozliczyć ten przychód i czy można go pomniejszyć o wydatki na zakup i modernizację nieruchomości.

Podatnik uważał, że nie był to przychód z działalności gospodarczej. Liczył jednak na to, że może odliczyć poniesione koszty zaniechanej inwestycji. Argumentował, że wydatki na modernizację zostały poniesione i udokumentowane, a miały na celu przystosowanie nieruchomości do konkretnego profilu działalności.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane