statystyki

Mąż zapłaci PIT od pomocy niewidomej żonie

autor: Mariusz Szulc14.11.2018, 07:10; Aktualizacja: 14.11.2018, 07:38
Posłanka, która zadała pytanie, opisała historię niewidomej kobiety, która odliczyła w zeznaniu rocznym kwotę 2280 zł wydaną na pomoc przewodnika.

Posłanka, która zadała pytanie, opisała historię niewidomej kobiety, która odliczyła w zeznaniu rocznym kwotę 2280 zł wydaną na pomoc przewodnika.źródło: ShutterStock

 Przewodnik osoby niewidomej musi zapłacić podatek dochodowy od kwoty, którą osoba ta odliczy w zeznaniu rocznym w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Dotyczy to również małżonków osób niewidomych, będących ich przewodnikami – wyjaśnił Paweł Cybulski, wiceszef Krajowej Administracji Skarbowej w odpowiedzi na zapytanie poselskie.

Posłanka, która zadała pytanie, opisała historię niewidomej kobiety, która odliczyła w zeznaniu rocznym kwotę 2280 zł wydaną na pomoc przewodnika (zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 7 ustawy o PIT). Przepisy nie nakazują w takiej sytuacji mieć dokumentów stwierdzających wysokość wydatku. Na żądanie fiskusa trzeba jednak m.in. wskazać z imienia i nazwiska, kto był przewodnikiem (art. 26 ust. 7a pkt 7c).

Kobieta wskazała męża. Urząd skarbowy nakazał mu w związku z tym korektę rozliczeń i wykazanie pieniędzy od żony jako opodatkowanego dochodu. Posłanka spytała wiceszefa KAS, czy urząd miał do tego prawo.


Pozostało jeszcze 41% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Reklama

Komentarze (1)

  • hhhh(2018-11-16 20:00) Zgłoś naruszenie 00

    Po tej władzy która dąży do zaprowadzenia w kraju zamordyzmu można się wszystkiego spodziewać Wzorem Rosji będą przekazywać majątki swoim a ci następnie będą finansować PiS i jego funkcjonariuszy. Samo objęcie władzy przez PiS było chore. Pisizm to łamanie demokracji, zamordyzm, podział narodu, korupcja i wszystko to co z nami z faszyzmu i bolszewizmu. Zniszczą Polskę jeżeli naród się nie obudzi.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane