statystyki

Skoro fundusz nie płacił podatku, to posiadacze certyfikatów też nie

autor: Patrycja Dudek07.11.2018, 20:00
podatek, księgowość, finanse

Sędzia Olesińska dodała też, że podobną sprawą zajął się niedawno WSA w Poznaniu. Doszedł jednak do całkowicie innego wniosku. Wyrok jest nieprawomocny.źródło: ShutterStock

Podatnik posiadający udział w zagranicznej spółce kontrolowanej może pomniejszyć go o udział jednostki zależnej, nawet gdy ta była zwolniona z CIT – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o podatnika, który objął certyfikaty inwestycyjne w polskim funduszu inwestycyjnym zamkniętym. W portfelu inwestycyjnym FIZ znajdowały się zagraniczne spółki kontrolowane. Co najmniej połowa ich przychodów pochodziła z dywidend, zbycia udziałów (akcji), odsetek od pożyczek itp. Przychody te były objęte stawką podatku niższą niż 25 proc. albo zwolnione lub wyłączone z opodatkowania.

Obowiązujące od 2015 r. przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych (z ang. Controlled Foreign Corporation – CFC) zobowiązują podatników posiadających co najmniej 25 proc. udziałów w takiej spółce do obliczenia dochodu z udziału w niej (art. 30f ust. 5 ustawy o PIT). Pozwalają zarazem – jeśli udział jest pośredni – na pomniejszenie go o udział jednostki zależnej. Warunkiem jest, żeby jednostka zależna była podatnikiem CIT, uwzględniała dochody zagranicznych spółek kontrolowanych w swojej podstawie opodatkowania i miała co najmniej 25 proc. udziałów w takiej spółce (art. 30f ust. 12 ustawy o PIT).


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane