statystyki

Skoro fundusz nie płacił podatku, to posiadacze certyfikatów też nie

autor: Patrycja Dudek07.11.2018, 20:00
podatek, księgowość, finanse

Sędzia Olesińska dodała też, że podobną sprawą zajął się niedawno WSA w Poznaniu. Doszedł jednak do całkowicie innego wniosku. Wyrok jest nieprawomocny.źródło: ShutterStock

Podatnik posiadający udział w zagranicznej spółce kontrolowanej może pomniejszyć go o udział jednostki zależnej, nawet gdy ta była zwolniona z CIT – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o podatnika, który objął certyfikaty inwestycyjne w polskim funduszu inwestycyjnym zamkniętym. W portfelu inwestycyjnym FIZ znajdowały się zagraniczne spółki kontrolowane. Co najmniej połowa ich przychodów pochodziła z dywidend, zbycia udziałów (akcji), odsetek od pożyczek itp. Przychody te były objęte stawką podatku niższą niż 25 proc. albo zwolnione lub wyłączone z opodatkowania.

Obowiązujące od 2015 r. przepisy o zagranicznych spółkach kontrolowanych (z ang. Controlled Foreign Corporation – CFC) zobowiązują podatników posiadających co najmniej 25 proc. udziałów w takiej spółce do obliczenia dochodu z udziału w niej (art. 30f ust. 5 ustawy o PIT). Pozwalają zarazem – jeśli udział jest pośredni – na pomniejszenie go o udział jednostki zależnej. Warunkiem jest, żeby jednostka zależna była podatnikiem CIT, uwzględniała dochody zagranicznych spółek kontrolowanych w swojej podstawie opodatkowania i miała co najmniej 25 proc. udziałów w takiej spółce (art. 30f ust. 12 ustawy o PIT).


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane