Ze względu na wejście w życie nowych przepisów RODO zmieniliśmy sposób
logowania do produktu i sklepu internetowego, w taki sposób aby chronić dane
osobowe zgodnie z najwyższymi standardami.
Prosimy o zmianę dotychczasowego loginu na taki, który będzie adresem
e-mail.
Otrzymana faktura VAT dotyczy leasingu operacyjnego i zawiera zapisy: czynsz - data sprzedaży 9 maja 2007 r., wynagrodzenie z tytułu porozumienia - data sprzedaży 23 kwietnia 2007 r., serwis SMS - data sprzedaży 24 kwietnia 2007 r. Czy fakturę VAT wystawioną 23 kwietnia 2007 r. z terminem zapłaty 9 maja 2007 r. ująć w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w momencie jej wystawienia?
Istnieją poglądy, że również w przypadku podatników prowadzących księgę podatkową metodą kasową koszt powstaje w dacie wystawienia faktury lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania.
Zakładam, że chodzi o fakturę kosztową, rozliczaną w podatkowej księdze przychodów i rozchodów według metody kasowej. U podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową koszty uzyskania przychodów, stosownie do art. 22 ust. 4 ustawy o PIT, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.
Zasada ta obowiązywała również na gruncie stanu prawnego obowiązującego przed dniem 1 stycznia 2007 r. i była przedmiotem odmiennych interpretacji organów podatkowych. Niektóre organy podatkowe wyrażały pogląd, że momentem, w którym powstaje obowiązek zaewidencjonowania poniesionego wydatku w księdze, jest moment (dzień), w którym podatnik otrzymał fakturę, a nie moment zapłaty wynikającej z tej faktury należności (np. postanowienie naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście z 30 października 2006 r., nr 1449/2CG/415/i-41c/06/IN). Natomiast część organów podatkowych uważała, że przy metodzie kasowej koszty powinno ujmować się w księdze w momencie faktycznego poniesienia, tj. z chwilą dokonania zapłaty (np. postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Kraśniku z 18 grudnia 2006 r., nr PD.I.415/25/2006).
Z dniem 1 stycznia 2007 r. w art. 22 ustawy o PIT dodano ust. 6b, zgodnie z którym, za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w art. 22 ust. 6 ustawy o PIT, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu. W związku z tym pojawiły się poglądy, że również w przypadku podatników prowadzących księgę podatkową metodą kasową koszt powstaje w dacie wystawienia faktury lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (z zastrzeżeniem art. 23 ust. 1 ustawy o PIT).
Należy tu zwrócić uwagę, że art. 22 ust. 6b ustawy o PIT odnosi się do podatników określonych w art. 22 ust. 6 ustawy o PIT, tj. prowadzących księgę przy zastosowaniu metody memoriałowej. Zastosowanie tej zasady również do podatników prowadzących księgę metodą kasową może więc budzić pewne wątpliwości, choć należy ją uznać za korzystną dla tej grupy podatników.
(EM)
PODSTAWA PRAWNA
■ Art. 22 ust. 4-6b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło:
GP
Zapisz się na newsletter
Otrzymuj codziennie rzetelne informacje o zmianach w prawie i podatkach oraz aktualności istotne dla przedsiębiorców.
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji
kliknij tutaj.
Potwierdź zapis
Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.