statystyki

Skarbówka rozpozna nas po głosie? Każdy dzwoniący na infolinie KIS zostanie zapisany

autor: Patryk Słowik05.11.2018, 06:33; Aktualizacja: 05.11.2018, 06:38
Pomysł na rozpoznawanie podatników po głosie pojawił się już w połowie 2015 r.

Pomysł na rozpoznawanie podatników po głosie pojawił się już w połowie 2015 r.źródło: ShutterStock

Głos każdego dzwoniącego po poradę na infolinię do Krajowej Informacji Skarbowej zostanie zapisany w bazie. Urzędnicy będą mogli sprawdzić, o co dana osoba dopytywała. Przewiduje to art. 45 pkt 6 projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej. Zarówno Urząd Ochrony Danych Osobowych (UODO), jak i Fundacja Panoptykon twierdzą, że propozycja jest niezgodna z unijnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO).

Zgodnie z nim dane osobowe można wykorzystywać jedynie wtedy, gdy są one niezbędne do realizacji określonych zadań przez instytucję publiczną. Aktywiści z Panoptykonu podkreślają, że do udzielania niewiążącej porady tożsamość podatnika nie jest potrzebna. Najlepszym na to dowodem jest to, że dzisiaj infolinia działa bez ustalania tożsamości rozmówców. Ponadto rozpoznawanie ludzi po głosie to już biometria. A zgodnie z RODO dane biometryczne podlegają bardziej rygorystycznej ochronie niż zwykłe dane osobowe.

„Jeśli te drugie wystarczają, należy się nimi posłużyć bez angażowania biometrii. Jeśli ministerstwo wykaże, że jednak musi poznać tożsamość dzwoniących, może to zrobić np. przez weryfikację za pomocą PESEL” – pisze w swoim stanowisku Fundacja Panoptykon.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • dziadek(2018-11-05 08:33) Zgłoś naruszenie 61

    zadzwoń, zapytaj - wyłuszcz swoje wątpliwości (co w Twoim rozumieniu ma uchronić Cię od pójścia złą droga), a my już przyjdziemy i przetrzepiemy

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane