Poprawka została zgłoszona wczoraj na posiedzeniu sejmowej komisji finansów publicznych.
Zasadniczo projekt przewiduje m.in. wprowadzenie od 2019 r. obowiązku raportowania schematów optymalizacyjnych m.in. przez doradców podatkowych, radców prawnych, adwokatów i innych tzw. promotorów. Jest to związane z wymogami dyrektywy DAC6.
Dyrektywa nakazuje, aby fiskus dowiedział się o schematach wdrażanych już po 25 czerwca 2018 r. (pisaliśmy o tym w artykule „Optymalizacje stały się bardziej ryzykowne”, DGP nr 121/2018).
Projekt nowelizacji polskich ustaw zakładał, że trzeba będzie to zrobić w ciągu trzech miesięcy od wejścia jej w życie, czyli do końca marca 2019 r. Poprawka przewiduje wydłużenie tego terminu do sześciu miesięcy. W konsekwencji ma też zostać wydłużony – z sześciu do dziewięciu miesięcy – termin dla podatników, którzy sami przekażą informacje szefowi Krajowej Administracji Skarbowej.
Początkowo projekt nowelizacji polskich ustaw zakładał, że trzeba będzie poinformować szefa KAS tylko o schematach transgranicznych, które miały miejsce po 25 czerwca br. Wniesiona poprawka zakłada, że będzie to dotyczyć także krajowych schematów, ale rozpoczętych po 1 listopada 2018 r.
Podczas posiedzenia komisji negatywnie o zmianach wypowiadali się przedstawiciele doradców podatkowych, notariuszy i radców prawnych. Przedstawiciel tych ostatnich apelował o odstąpienie od obowiązku raportowania przez prawników związanych tajemnicą zawodową. Tłumaczył, że nie ma problemu z jej uchyleniem, gdy istnieje podejrzenie prania pieniędzy.
Wiceminister finansów Filip Świtała zapewnił, że MF zamierza wydać objaśnienia podatkowe, w których określi, jakich informacji oczekuje od profesjonalistów. Dodał, że do prac nad nimi zostaną zaproszeni wszyscy zainteresowani.
Etap legislacyjny
Projekt nowelizacji przepisów o PIT, CIT, ordynacji podatkowej i innych ustaw (druk sejmowy 2860) – rozpatrywany przez sejmową komisję finansów publicznych