statystyki

Jak zaksięgować wyprawkę dla ucznia

autor: Magdalena Sobczak24.09.2018, 12:35; Aktualizacja: 24.09.2018, 12:51
Wyprawka szkolna

Wyprawka szkolnaźródło: ShutterStock

W naszej jednostce funkcjonuje zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Pracownikom, którzy złożyli wnioski, finansujemy z jego środków wyprawki dla dzieci. Mogą oni otrzymać maksymalnie 400 zł przelewem na konto za dokonane wydatki. Są to pierwsze świadczenia, jakie otrzymają pracownicy w tym roku. Jak te wypłaty ująć w księgach?

Świadczenia finansowane z ZFŚS mogą korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT, jeśli są spełnione warunki wymienione w tym przepisie. Przede wszystkim ze zwolnienia mogą korzystać tylko świadczenia rzeczowe i pieniężne do kwoty nieprzekraczającej w ciągu roku 1000 zł. W sytuacji przekroczenia tej kwoty należy je opodatkować. Świadczenia w formie bonów, talonów czy innych znaków podlegają w całości opodatkowaniu. Jeśli świadczenia są finansowane z ZFŚS, to nie stanowią one podstawy wymiaru składek społecznych i zdrowotnej. Zwolnienie to przysługuje bez ograniczenia kwotowego. Co istotne, nie można z niego korzystać, jeśli świadczenia zostaną przyznane po równo każdemu pracownikowi, bez zróżnicowania wartości udzielonej pomocy. Warto więc wprowadzić kryterium socjalne i zróżnicować kwoty świadczenia.

Ewidencja może przebiegać następująco. Jednostka przeznacza kwotę na wyprawkę do wypłaty pracownikowi: strona Wn konta – Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, strona Ma konta – Inne rozrachunki z pracownikami. Wypłata za wyprawkę dziecka: Wn konta – Inne rozrachunki z pracownikami, strona Ma konta – Rachunek zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.


Pozostało jeszcze 16% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane